SEO

SEO Ne Demek ? Arama Motoru Optimizasyonu – 2020

SEO artık günümüzde sadece web site sahiplerini ilgilendirmiyor. Youtube, Sosyal Medya, Google, Bing, Yandex gibi bir çok yerde uygulanması gerekir.
Arama motoru optimizasyonu (Search Engine Optimization) site sahipleri tarafından oldukça önemsenmektedir.

SEO Türkiye şubesi bence Ayhan Karaman‘dır. Beni SEO’ya aşık eden kişidir.

Dijital Pazarlama ve arama motoru optimizasyonunda Türkiye’de en iyiler arasındadır. Ayhan hocamın sitesine göz atmalısınız. –>> ayhankaraman.com/seo/

SEO Nedir ?

SEO özellikle web sitelerin doğal aramalar sonucunda arama motorlarında üst sıralarda yer almaktır. Trafiğini ve müşteri kitlesini artırmak isteyenlerin mutlaka uygulaması gereken taktiklerdir.

SEO asla hafife alınmaması gereken bir konudur. Çünkü yanlış yapılan taktikler sonucunda sitenizin trafiğini olumsuz etkileyebilirsiniz.
Türkçe karşılığına ” Arama Motoru Optimizasyonu” adı verilmektedir.

Arama motorunu kullanan insanların ne yapmak istediğini iyi analiz etmelisiniz. Örneğin Google Arama Motoruna Ankara Web Tasarım yazalım. Aramayı yapan kullanıcı sohbet etmek ya da tanışmak için aramıyor. Kullanıcının demek ki web tasarımına ihtiyacı vardır.

İşte SEO Altın Kuralı : ” Kullanıcını ne istediğine odaklanarak kaliteli içerik üretin”. En çok duyduğunuz cümle kesinlikle Anahtar Kelime’dir. Peki nedir bu anahtar kelime ne işe yarar.

Arama Motorlarına yazdığınız kelimelere ya da sorgulara anahtar kelime adı verilir. Yani Google’a sorduğumuz her soruya verilen isimdir.

Arama Motoru Ne İş Yapar ?

Dünyada En Çok Tercih Edilen Arama Motorları

Arama motoru ne iş yapar ? en basit tabiri ile bu yazılımlar bir nevi bizim sekreterimizdir. Çünkü yazdığımız her sorguya en doğru ve yakın cevabı vermek için komutlandırılmıştır. Yapılan arama sonuçlarında on binlerce sonuç arasından en ilgilisini ekrana getirmektedir.

Doğal Arama Sonuçları Nedir ?

Yukarıda bahsettiğim gibi SEO doğal arama sonuçları demektir. Peki bu doğal arama sonuçlarını nasıl ayırt edebiliriz. Bunun en kolay ve basit yöntemi şudur.

Yine Google Arama Motoruna “SEO” yazalım. Bu bizim anahtar kelimemiz oldu. Arama sorgusu sonucunda karşımıza gelen sayfada 15 adet web site adresi bulunmaktadır.

seo serp sonucu
SEO Arama Motoru Sonuç Sayfası – SERP Sonucu

Bu sonuçlarda web site adresinin sol tarafında yer alan “Ad” ya da “Reklam” etiketi yer almaktadır. Bu etiketler o sayfanın “SEO” anahtar kelimesi üzerinden reklam verdiğini belirtir. Bu sıralamaya ücretli sıralama denmektedir.

SEO Niçin Önemli ?

Arama motoru sonuç sayfalarında yer alan ücretli reklamlar bulunmaktadır. Bu reklam alanları SERP tarafından sevilmektedir. Çünkü Arama motorları reklamlardan para kazanmaktadır.
Peki arama motorları bile reklamları seviyor ise SEO neden bu kadar önemlidir. Cevabını öğrenmeden önce SERP ne demek onu öğrenelim.

SERP (Search Engine Result Page) açılımı “arama motoru sonuç sayfası” adı verilmektedir.

Reklamları istediğiniz tüm platformlara yönlendirebilirsiniz. Fakat unutmamanız gereken konu trafiği yönlendiren yine arama motorlarıdır.
Ülkemizde olduğu gibi diğer tüm ülkelerde de reklamlara pek fazla güven duyulmamaktadır. Ama reklamlar bizim SEO sıralamamız için oldukça öneme sahiptir.

Reklamlara duyulmayan güven neticesinde SEO ön planda yer almaktadır. Bundan dolayı reklamlara göre SEO daha fazla trafik sağlamaktadır.

arama motoru optimizasyonu ince detay
Kaynak : Neil Patel

Sonuç olarak kullanıcılar yapmış olduğu aramalar sonucunda istediği cevaba en yakın siteyi tercih eder. İşte burada yapılması gereken bir kaç ince detay bulunmaktadır.

Instagram sayfamı takip edin ve daha sonrasında sitenizi ücretsiz analiz edelim. Hemen takip edin ve mesaj atının instagram.com/muhittinbilgincom takiplerinizi bekliyorum.

Neden SEO Uzmanı ya da Danışmanı Tercih Etmeliyim ?

Her işin olduğu gibi SEO ve Web Tasarımında ince detay, uzmanlık gerektiren pek çok yanı bulunmaktadır. Eğer yoğun iş temposunda SEO ve dijital pazarlama konusunda vaktiniz yoksa “SEO Hizmeti” almalısınız.
SEO hizmeti verecek olan kişi, firma, ajansın kalitesi çok önemlidir. Çünkü arama motorlarına karşı dürüst olmalıyız.

muhittin bilgin seo hizmeti
SEO = BİLGİ = GÜÇ

Sonuç

Arama yapan kullanıcıların ne aradığını bilmek oldukça büyük öneme sahiptir. Sitelerimizi SERP kriterlerine göre değil müşteriye göre dizayn etmeli ve üretmeliyiz.

SEO geleceğe olan bir yatırımdır. Asla kısa dönemde kısa sonuçlar beklemeyiniz. Önemli olan müşterileri sitenize çekebilmektir. Özellikle Google için yeni gelen ve tekrar gelen müşteri önemlidir. Sitenizin performansını yükseltmek ister misiniz ?. Sizin yerinize web siteniz ile ben ilgilenebilirim. Site trafiği ve performansınızı üst seviyelerde tutmak için elimden gelenin en iyisini yapacağım.

Doğru yapılmayan bir SEO Plan Süreci sizce ne işe yarayabilir. İstediğiniz kadar iyi içerik üretin ya da kaliteli içerik hazırlayın. Tıklama almadığınız sürece yaptığınız için bir anlamı kalmayacaktır.

Gelin bu süreci birlikte planyarak ve emin adımlar ile ilerleyelim.
Lütfen bu makaleyi yararlı bulduysanız aşağı yorum, öneri ya da sorularınızı bırakınız.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu