SEO

Sayfa İçi SEO İçin Yapmanız Gereken İpuçları

Sayfa içi SEO konusundan yapmanız gerekenleri sizler için bir araya getirdim. Anlatacağım yöntemleri sitenize uygulayarak. Arama motorlarında sıralamanızı yükseltebilirsiniz. En güncel 2020 SEO taktiklerini öğrenmenin tam sırası.

güncel sayfa içi seo ipuçları

Bu yazı 2020 yılı için site içi seo konusunda size rehberlik edebilecektir. Bu makalemde sizlere şu konular hakkında bilgi vereceğim:

 • İçeriğimizi nasıl optimize etmeliyiz ?
 • SEO kurallarına uygun URL nasıl olmalı ?
 • Başlık ve açıklamalarda nelere dikkat etmeliyiz ?
 • İçeriklerimizi SEO odaklı yazmalıyız ?

Ve daha birçok terim ve konular hakkında detaylı bilgiye sahip olacaksınız. Haydi vakit kaybetmeden başlayalım. Arama sonuçlarında sıralamamızı artıralım.

Sayfa İçi SEO Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Türkçesi sayfa içi SEO olan terim aslında On-Page SEO terimi ile karşımıza çıkmaktadır. Diğer anlamıyla yerinde optimizasyon, teknik SEO kadar önemlidir.

Sayfa İçi SEO Nedir ?

On-Page SEO yani Sayfa İçi SEO, arama motorları ve kullanıcıları için web sayfamızı optimize etmemizi gerekir. Bu optimize kuralları içinde başlıca başlık, açıklama, url, site içi bağlantıları ve daha fazlasını kapsar. Site içi optimizasyonu asla backlink ile karıştırmayınız. Her ikisi farklı konulardır.

Neden Sayfa İçi SEO Önemlidir ?

Google ve diğer arama motorları için halen site içi optimizasyon önemlidir. Her zaman biz arama motorları için değil de kullanıcı için içerik oluşturun diyoruz. Fakat Google’ın kendi hazırlamış olduğu ” Google Arama Nasıl Çalışır? ” başlıklı yazısında sitemizde yer alan kelimeleri taradığı sonucuna ulaşıyoruz. Yani anlayacağımız Google halen siteleri anahtar kelimelere göre taramaktadır.

Google Anahtar Kelimelere Odaklanır

Resimde de gördüğünüz Google üzerinde arama yaptığımız zaman, karşımıza çıkan sonuç sayfasında başlık etiketlerinde hep anahtar kelimeye yer verilmiştir. Bir diğer adıyla yerinde optimizasyon bu yüzden önemlidir.

2020 yılında sıralamanızı yükseltmek istiyorsanız; Başlık etiketinden optimizasyonundan çok daha fazlasını yapmanız gerekir:

 • Sayfa yüklenme hızı,
 • Tıklama oranı,
 • Kullanıcı deneyimi,

Birçok daha fazlası ilerleyen bölümlerde anlatmaktayım.

SEO’ya Yönelik İçeriği Optimize Etme

Bir nebzede olsa sayfa içi SEO’nun neden önemli olduğunu anladığımıza göre, içeriğimizi optimize etmeye başlayabiliriz. Bu bölümde “Web sayfalarımızı anahtar kelimeye yönelik nasıl optimize ederiz ?” gibi sorularınıza cevap bulacaksınız.

Hedef Anahtar Kelime Kullanımı

Hedeflediğiniz anahtar kelimelerinizi ilk 100 kelime içerisinde kullanınız. Özellikle Google için ilk paragraf içinde kullanmaya özen gösteriniz. Bu sayede hem Google hem de kullanıcılar sayfa içeriğinizi anlamasında yardımcı olur.

Başlık(Heading) Etiketleri Kullanımı

İçerikleriniz de başlık etiketlerinin hiyerarşik bir biçimde kullanmaya özen gösteriniz. Heading etiketleri olan ” h1, h2 ve h3 ” etiketlerine yer vermeye özen gösteriniz. ” H1 ” etiketinde anahtar kelimeniz kesin olarak yer almalıdır. Çünkü Google içeriğiniz hakkında bir diğer bilgiye “h1” etiketleri aracılığıyla ulaşır.

SEO Açısından Başlık Etiketlerinin Önemi
Neden SEO Açısından Başlık Etiketleri Önemli ?

Eğer ki Wordpress gibi CMS yazılım sistemlerini kullanıyorsanız. Bu sistemler otomatik olarak H1 etiketini eklemektedir. Eklenmeme gibi durumlar oluşacağı için bu özelliği kontrol etmeniz gerekir. Başka bir altyapı kullanıyorsanız. Sitenizin kaynak kodlarını kontrol ederek eksiklik varsa bu eksikliği düzeltmek size fayda sağlayacaktır.

Ayrıca benim size tavsiyem içeriğinizde H2 etiketlerinde de en az bir kere anahtar kelimenizi vurgulamalısınız.H2 etiketleriniz de anahtar kelimenizin eş anlamlılarını kullanmaya çalışınız.

Anahtar Kelimeyi Sayfada Kaç Defa Kullanmalıyız ?

Kaç defa anahtar kelime kullanmamız gerektiği gibi sorularınızı duyar gibiyim. Google şöyle diyor. İçeriğinizi anlayabilmemiz için sıklıkla anahtar kelimenizden bahsetmelisiniz.

Bence ve SEO uzmanlarına göre anahtar kelimizi bir kaç kez kullanmalısınız. SEO demişken Türkiye’nin bence en iyisi SEO uzmanı Ayhan Karaman’dır. >>> ayhankaraman.com.

Sayfa Dışına Bağlantı Verme

Sayfa dışı bağlantılarımız sayfamızın Google sıralamalarına etkisi bulunmaktadır. Çünkü Google sadece sayfa içeriğini değil, her şeyi dikkate almaktadır. Bu yüzden dışa verilen bağlantılar sitemiz ile alakalı olmalıdır.

SEO İçin URL Yapısı Nasıl Olmalı ?

Site başlığı, başlık etiketleri optimize ettiğimize göre URL yapımızı da SEO ya uygun bir biçimde optimize etmeliyiz. Örneğin bu içeriğim için URL yapısı şu şekildedir. Yazı başlığım : “Sayfa İçi SEO İçin Yapmanız Gereken İpuçları”. muhittinbilgin.com/sayfa-ici-seo-ipuclari gibi bir adres kullanmayı tercih ettim. Çünkü URL kullanıcıların aklında kolay kalmasını sağlar.

 • URL yapısında anahtar kelimenize yer veriniz.
 • URL uzunluğunu akılda kalıcı bir şekilde kısaltmaya çalışın.

Başlık ve Açıklama Etiketlerinizi Optimize Etmelisiniz

Daha önceden de bahsettiğim gibi başlık etiketleri Google tarafından sitenizi anlamaya yardımcı oluyor. Bu yüzden sıralamada önemli bir yere sahiptir.

Açıklama ve başlık etiketlerini düzenleyin

Açıklama etiketleri (meta description) sıralamaya doğrudan bir etkisi yoktur. Fakat arama sonuçları sayfasında kullanıcıların içeriğiniz hakkında ilk ön bilgiye oradan başlar. Dolayısıyla kullanıcıları ikna edici ve dikkat çekici açıklamalar yazmalısınız.

Hem başlık etiketleri hem de açıklamalarınız kesinlikle dikkat çekici olmalıdır. Kullanıcıları harekete geçirici kelimelere yer vermelisiniz. Benim sayfam için kullandığım 7 Adımda Sayfa İçi SEO İçin İpuçları 2020 şeklinde yazabilirsiniz.

Meta description yani açıklama etiketlerinizi her sayfa için özel ve benzersiz olmalıdır. Kendi yazmış olduğunuz açıklamalar doğrudan sıralamaya etkisi yok demiştim. Ama organik trafiğinizin artmasını sağlayabilir. Açıklamalarda anahtar kelimeye yer vermeyi unutmayınız.

SEO Uyumlu İçerik Yazın

İçeriklerinizi SEO kurallarına göre yazmalısınız. Fakat unutmamanız gereken konu, içeriğiniz arama motorları değil gerçek insanlar okumaktadır. Bu yüzden kullanıcıların anlayacağı şekilde basit ve sade dil kullanmalısınız.

İçeriğiniz, benzersiz içerik olmalı, kaliteli içerikler ve arama yapılabilecek değerler içermelidir.

SEO kurallarına uygun içerik yazma

Benzersiz içerik derken bahsetmek istediğim olay içeriğin daha önce o konu ile ilgili yazılmış içeriklerden farklı olmalıdır. Bu bir inceleme, liste, ipucu ya da taktik olabilir.

Kalite içerikler ile yazı yazmalısınız. Bazı zamanlarda konuları üstün körü değil ayrıntısına kadar yazmalısınız. Yazılarınızı güncel tutmalısınız. Kimse eski yazıları okumak istemez.

Aranabilecek kelimelere yönelik içerik yazmanızı tavsiye ederim. Bunun anahtar kelimelerinizi doğru seçmeli ve sayfanızı ona göre optimize etmelisiniz. Doğru yapılan tercihler sonucunda sayfanız ilk sayfada muhtemelen yer alacaktır.

Tıklama Oranını Artırma Yolları

Tıklama oranını yönelik optimize çalışmaları sitenizin organik trafiğine katkı sağlayacaktır. TO artırmanın birçok yöntemi bulunmaktadır. Ben sizler için önemli olan bir kaç tanesinden bahsedeceğim.

Başlıklarda genellikle soru kalıplarını kullanmaya çalışın. Çünkü aramalar genellikle sorulara yöneliktir. Örneğin Sayfa İçi SEO Nasıl Yapılır? gibi bir başlık etiketi kullanırsam. Trafik çekme ihtimalim artabilir.

Eksik veya benzersiz olmayan açıklamalarınızı yeniden optimize ediniz. Daha önceden de bahsettiğim gibi meta etiketleri sıralamaya doğrudan etkisi yoktur. Fakat kullanıcılar okuyacağı için ilk bakışta anlamlı ve istediklerini bulabilmelidir.

Kullanabiliyorsanız eğer başlık ve açıklamalarda bulunduğunuz yılı ekleyiniz. Bu sizin güncel olduğunuzu gösterir.

SEO İçin Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcı deneyimi hem Google hem de bizler için çok önemlidir. UX yani user experience, kullanıcıların site içerisinde verdiği tepkilerdir. Nedir bu tepkiler, hemen çıkma oranı, bekleme süresi ya da sitemiz ile etkileşime girmesidir. Bu faktörler arama sonuçlarında sıralamaya etkisi bulunmaktadır.

Neden Google Sıralamaları İçin Kullanıcı Deneyimi Önemli

Kullanıcı deneyimini artırmanın pek çok yolu bulunmaktadır. Sitenizde resimlere yer verin. Alt etiket eklemeyi unutmayınız. Alt etiketler, o görüntünün ne ile ilgili olduğu konusunda bilgi sağlar.

Başlık etiketlerini kullanmaya özen gösterin. Çünkü onlar yani başlık etiketleri dikkat çekicidir. Listeleme etiketleri yani sıralama etiketlerini de mutlaka kullanın.
Bu iki etiket yönetimi dışında sayfanızı ziyaret eden kullanıcılardan sitenize yorum almaya çalışın. Kullanıcılar tarafından bırakılan yorumlar sitenize değer katacaktır.

Bonus Olarak Gelişmiş Sayfa İçi SEO Taktikleri

 • Görüntüleriniz size ait olsun ve kaliteli olmasına özen gösteriniz.
 • Site içi bağlantılara mutlaka yer veriniz.
 • Okumaya değer geniş ve kaliteli içerikler üretiniz.
 • Sayfa hızınızı optimize ediniz.
 • Resimlerinizin boyutlarını optimize ediniz. Ayrıca dosya ismi ve alternatif metin isimlerini anlamlı yazınız.
 • İçerikleri sesli aramaya yönelik oluşturunuz. Sesli aramalara en iyi örnek S.S.S(sıkça sorulan sorular) sayfasıdır.

Sonuç

Google sıralamalarda iyi konumlarda yer almanız için yapmanız gereken birçok taktik ve ipuçlarını öğrendiniz. Bu yöntemleri sitenize kesin olarak uygulamalısınız. Eğer uygulamada bir problem ya da sorun yaşarsanız.

Instagram sayfam aracılığıyla lütfen benimle iletişim kurunuz. instagram.com/muhittinbilgincom adresinden ulaşabilirsiniz. 24 saatten kısa sürede cevap vereceğim. Yazım hakkında görüşlerinizi mutlaka bekliyorum. Lütfen yorum bırakınız.

Daha Fazla Göster

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu