SEO

Youtube SEO İpuçları (Kapsamlı Rehber)

Günümüzde insanlar çok uzun bir blog yazısı okumak yerine video izlemeyi daha çok tercih etmektedirler. Üretilen video içeriklerin SEO katkısı oldukça fazladır. Videolarınız içinde SEO çalışması yapıldığında, izlenme süreniz artar, farklı hedef kitlelere ulaşma ve marka bilinirliği sağlar.

Google ve YouTube arama motorları, web sitesi ve video sıralaması için algoritmalarında aynı temelleri kullanır. Kullanıcıya mümkün olan en iyi deneyimi sağlamaya odaklanılmıştır ve YouTube video arama sonuçları, insanların arama şeklini basitleştirmek için artık Google arama sonuçlarıyla birleştirilmiştir.

Youtube aramalarında daha üst sıralarda yer almak için teknik youtube SEO ipuçları:

 1. Youtube video için anahtar kelime seçimi yapmalısınız
 2. Rakip videolarını her zaman analiz edin
 3. Düşük rekabetçi anahtar kelimelere odaklanın
 4. Youtube videoları Google aramaya yönelik optimize edin
 5. Youtube videolarını bir web sayfası gibi optimize edin
 6. Video izleyen kitleyi elde tutun
 7. Videolarınız için yorum almaya çalışın
 8. Video içerikte hedef anahtar kelimenizi söyleyin
 9. Video içeriğinizi her yerde tanıtın
 10. Youtube kanal sayfanızı optimize edin

Bu blogda, bazı basit SEO ipuçlarını kullanarak YouTube videolarınıza tam olarak nasıl trafik çekebileceğinizi anlatacağım.

Youtube SEO Nedir?

Youtube kanalınızın abone sayısını artırmak, kanalınızda yer alan videoların izlenme (görüntülenme) sayısını artırmak ve daha fazla trafik çekmek için yapılan çalışmalara Youtube SEO denir.

SEO denildiğinde aklımıza ilk Google arama motoru gelmektedir. Fakat Google haricinde dijital dünyada farklı arama motorları yer almaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre dünyada en çok kullanılan ikinci arama motorunun Youtube olduğunu biliyor musunuz? Durum böyle olunca en büyük ikinci arama motoru içinde bir optimizasyon çalışması yapılması gerekir.

Youtube kanalımı nasıl büyütebilirim? Sorusu kafanızı kurcalıyorsa içeriğimi okumaya devam ediniz. Hızlı ve etkili bir Youtube SEO çalışması istiyorsanız benimle hemen iletişime geçiniz.

Youtube SEO Hizmeti

Youtube Kanalınızı Büyütmek İçin Yapılması Gereken Youtube SEO Taktikleri

Youtube SEO sıralama faktörleri ve taktikleri ilgili yazımı okumaya devam ediniz. Yazı içerisinde, Youtube SEO çalışmalarınızda işinize yarayacak araçları keşfedeceksiniz. Youtube SEO ve normal SEO çalışmaları arasında bazı farklılıklar yer almaktadır. Youtube kanalınızı daha fazla abone ve trafik çekmek için uymanız gereken Youtube SEO taktikleri ve tekniklerini ele aldım.

1. Youtube Video Anahtar Kelime Seçimi

Yazı içerisinde birkaç defa Youtube SEO ile arama motorları SEO çalışmaları arasında farklılıklar olduğunu hatırlatacağım. Youtube video anahtar kelime seçimi, videolarınızı ön plana ve üst sıralara çıkarmak için oldukça önemlidir. Arama motoru optimizasyonu çalışmalarında olduğu gibi, Youtube SEO çalışmalarında da anahtar kelime seçimi ve araştırması önemli bir yer tutmaktadır.

VidIQ aracı, Youtube video anahtar kelime seçimi ve araştırması için en iyi SEO araçları arasındadır. Youtube’da yer alan herhangi bir video için, kullandığı anahtar kelime terimleri ve daha fazlası hakkında çok güzel istatistiklere erişebilirsiniz.

VidIQ Youtube SEO Aracı

Youtube video anahtar kelime seçimi için ikinci bir yöntem ise, Youtube arama çubuğuna, videonuzun konusu ile ilgili bir arama sorgusu yazın ve karşınıza çıkan önerileri not edin. Bu öneri listesinin en güzel yanı, Youtube üzerinde arama yapan kullanıcıların, konu ile alakalı en çok yaptığı arama terimlerini listelemektedir.

Youtube Anahtar Kelime Önerisi

2. Rakip Videolarını Analiz Edin

Rakipleriniz sizinle aynı hedef kitleye hitap ettiğinden dolayı en iyi ve kolay analiz kaynağınız olacaktır. Rakiplerin en popüler videolarını öğrenin, bu sayede hedef kitlenizin en çok izlemeyi sevdiği video içeriklerini öğrenebilirsiniz. Bir Youtube kanalının en popüler videolarını öğrenmek oldukça basittir. Rakip video kanalını ziyaret edin ve “Videolar” sekmesinde sağ üst köşede yer alan sıralama ölçütünü, “En Popüler Video” seçmeniz yeterlidir.

Rakip Kanalın En Popüler Videosunu Bulma

Rakip Youtube kanalının, en popüler videosuna tıkladıktan sonra video başlığı ve açıklama kısmında yer alan, anahtar kelimelere sizde video başlığınızda, açıklamada ve anahtar kelimelerinizde yer verebilirsiniz.

3. Düşük Rekabetli Anahtar Kelimelere Odaklanın

Popüler bir Youtube kanalınız yoksa, sizden daha popüler Youtube kanalları ile yarışmak istiyorsanız ilk başlarda düşük rekabete sahip anahtar kelimelere odaklanmalısınız. Düşük rekabete sahip anahtar kelimeleri bulmak için birden fazla farklı SEO araçları ve yöntemleri bulunmaktadır. Aşağıda KWFinder SEO aracını, düşük rekabete sahip anahtar kelimeleri bulma konusunda kullanabilirsiniz.

KWFinder, web sitenize eriştiğinizde karşınıza çıkan alanda anahtar kelimenizi yazın ve aramaya başlayın (Arama yaptığınızda karşınıza üye ol seçeneği çıkacaktır. Ücretsiz olarak Google hesabınız ile kolaylıkla üye olabilirsiniz). Keyword SEO difficulty (KD), değeri 40 altında olan anahtar kelimeleri seçmenizi tavsiye ederim.

KWFinder SEO Aracı ile Düşük Rekabete Sahip Anahtar Kelimeleri Bulma

Çok daha az rekabete sahip anahtar kelimeleri bulmanın bir diğer yöntemi ise, gün içerisinde en çok kullandığımız alan Google SERP kısmıdır. Herhangi bir arama terimi için yaptığınız sorgu sonucunda, arama alanının altında yer alan “Yaklaşık …. sonuç bulundu” kısmını kullanabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli milyonluk sonuçların olmamasıdır.

Google SERP yaklaşık listelenen arama sonucu örneği 1

Yukarıda görüldüğü gibi “Youtube SEO” aramasını için yaklaşık 561 milyon sonuç listelenmekte ve bu durum oldukça fazladır. Onun yerine başka bir arama terimi “Youtube SEO nasıl yapılır” sorgusu yaptığımızda karşımıza yaklaşık 505 bin sonuç listelenmektedir. Bu anahtar kelime daha az rekabete sahip olduğundan Youtube videomuzun başlığı, açıklaması ve anahtar kelimelerinde yer verebiliriz.

4. Youtube Videoları Google Aramaya Yönelik Optimize Edin

Google arama motorunda, herhangi bir anahtar kelime için arama yaptığınız zaman, SERP’te bazen ilk sırada bir video olduğunu fark ettiniz. Youtube kanalınızda yer alan bir video için kullandığınız anahtar kelimeler, Google arama yönelik ilk optimize adımları arasındadır.

Google bazı anahtar kelimelerde, arama motoru sonuç sayfalarında video içerikleri sıralamayı seçmektedir. Bu sebeple eğer ki videonuzun konusu insanlara bilgi vermek amaçlı ise, Youtube kanalınızda yer alan videoları Google’a yönelik optimize etmeye devam edin.

Google SERP Youtube Videoları Listeleme

Yukarıda ki örnekte görüldüğü üzere “screaming frog ile web sitesi tarama” arama teriminde, Google SERP’te gösterilecek sonuçlar için, kendi web sitem yerine, Youtube kanalımda yer alan ilgili videoyu listelemiştir. Bu sebepten dolayı bazen nereden trafik alacağınızı bilemesiniz, içeriklerini ve videolarınızı her zaman Google arama motoruna yönelik optimize ediniz.

5. Youtube Videolarını Bir Web Sayfası Gibi Optimize Edin

Web sitenizde yer alan sayfalarınızı, arama motorlarına yönelik optimize ettiğiniz gibi videolarınızı da optimize etmelisiniz. Anahtar kelimelerinizi meta title, meta açıklama ve yazı içeriğinde geçirmelisiniz. Youtube videolarınız için bu durum pek farklı değildir. Youtube videolarda anahtar kelimeleri kullanılması gereken yerler:

 • Video başlığı, anahtar kelimenizi video başlığı içinde mutlaka geçmeli ve baş tarafa yakın olmalıdır.
 • Video açıklama, web sitenizde yer alan H2 etiketleri gibi düşünebilirsiniz. Videonuz hakkında detaylı bilgileri aktarabilirsiniz.
 • Video etiketi, anahtar kelimelerinizin odak noktası doğrultusunda anlamlı etiketlere yer verin.

6. Video İzleyen Kitleyi Elde Tutun

Google ve Youtube için her zaman kullanıcının yaşadığı veya yaşayacağı deneyim öncelikli olmuştur. Youtube, videoları izleyen insanları daha fazla kendi kanalında, aslında genel olarak Youtube platformunda tutanları ödüllendirmektedir. İnsanların videolarını uzun süre izler veya sonuna kadar izlerse bu Youtube için bir sıralama faktörü olacaktır.

Kanalınızda yer alan bir videoyu, bir kullanıcı sonuna kadar izlediğinde sıralama faktörlerine bir sinyal gider. Bu sinyal sonucunda videonuz arama ve öneriler listesinde üst sıralarda yer almaya hak kazanır. Kullanıcılar için faydalı ve eğlenceli içerikler ürettiğiniz zaman video izleyen kitleyi elde tutmuş olursunuz.

Peki kitlenizi videonuzun sonuna kadar nasıl tutabilirsiniz.

 • İnsanlar doğru videoyu izlediğini bilmek isterler. Videonuzun başında insanlara video boyunca hangi konuda bilgi alacaklarını özet bir şekilde aktarın.
 • Youtube kullanıcıları, bir videoya tıkladıklarında amacı bir konu hakkında bilgi almak ya da eğlenmektir. Kanal hakkında uzun uzun bilgileri izlemek ve dinlemek istemezler. Video içeriğinizde önden konuyu anlatıp, video sonunda kendiniz ve kanalınız hakkında detaylı bilgi vermenizi tavsiye ederim.
 • Çok uzun videolarda insanları sıkılma olasılığı artacaktır. Onları video ortasında meraklandıracak bilgilerden bahsedin. Örneğin, “birazdan sizlere bu konu hakkında daha önce duymadığınız bir bilgi aktaracağım” gibi merak uyandırıcı kelimeler kullanın.

7. Videolarınız İçin Yorum Almaya Çalışın

Youtube’a videolarınız harika ve faydalı olduğunu söylemenin bir yolu olduğunu biliyor musunuz? Size bir sır vereceğim ve aramızda kalsın. Google’da blog yazılarınız için aldığınız yorumlar gibi, Youtube videolarınız içinde yorum almanız çok önemlidir. Bu nedenle izleyicileri yorum yapmaya teşvik edin.

Kullanıcıların Youtube videolarına yorum yapmasını sağlamak için ne yapmalıyız:

 • İnsanlara artık alışıla gelmiş, “Aşağıya yorum bırakın” gibi kelimeleri kullanmayın. Onlara videodan edindikleri deneyimleri paylaşmalarını veya bu konu hakkında tavsiye bırakmalarını aktarın.
 • Video içeriğinizin, doğru izleyicilere ulaştığından ve anlatmak istediğinizi aktardığınızdan emin olun.
 • Video sonunu insanları harekete geçirici bir mesaj ile bitirin. Son can alıcı bir söz ile yorum alabilirsiniz.

8. Video İçerikte Hedef Anahtar Kelimenizi Söyleyin

Ürettiğiniz video içerikte, bol bol hedef anahtar kelimenize mutlaka yer verin.

9. Video İçeriğinizi Her Yerde Tanıtın

Youtube kanalınızda yer alan video içeriğinizi blog, sosyal medya, e-postalarda ve aklınıza gelebilecek tüm dijital kanallarda mutlaka paylaşmalısınız. İçeriğinize ne kadar fazla trafik çekebilirseniz, Youtube video sıralama şansınızı artıracaktır. Fakat içeriğinizin tanıtımını yaparken asla spam yapmayın.

10. Youtube Kanal Sayfanızı Optimize Edin

Youtube aramalarında görünmek için kanal sayfanızı mutlaka optimize etmelisiniz. Kanal açıklamanızı, profil fotoğrafınızı ve kapak fotoğrafınız kesinlikle bir uyum içinde olmalıdır. Kanal açıklamasında mutlaka anahtar kelimenize yer veriniz.

Sonuç

Youtube kullanıcı sayısı 2 milyardan fazladır. Buradan anlamamız gereken bu devasa video içerik platformunu hafife almamamız gerektiğidir.

Youtube SEO için hedef kitlenizin seveceği, sonuna kadar izleyeceği, kanalınızı tekrar tekrar ziyaret edeceği ve yorum yapabilecekleri bir video içerik üretin. Her zaman önceliğiniz kullanıcı olmalı, tabi ki Youtube algoritmalarını da unutmamak gerekir. Ürettiğiniz içeriklerinize anahtar kelimeleriniz serpiştirin ve paylaşın. Sizin tavsiyeleriniz ve görüşlerinizi çok merak ediyorum. Bana bu süreçte yardımcı olmak için lütfen o değerli düşüncelerinizi yorum olarak bırakın.

Web Site SEO Analizi Talep Et

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu