SEO

SEO Danışmanı

SEO danışmanı nedir? SEO danışmanlığı ne iş yapar? gibi sorulara cevap vermeden önce, konu başlığımızda yer alan iki kelimenin anlamlarını öğrenelim.

SEO: Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltılmasıdır. Türkçe karşılığı ise arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Web sitesinin arama motoru sonuç sayfalarında daha üst konumlarda yer almasını sağlayarak, daha fazla trafik, dönüşüm ve marka bilinirliği ulaşmasını hedeflenir. Organik aramalarda daha fazla görünürlük ve reklam maliyetlerindeki harcamayı azaltmak istiyorsanız web siteniz için mutlaka profesyonel SEO hizmeti almalısınız.

Danışman: Bir kuruluşta, kurumda bir iş, bir konu üzerinde düşüncesine, bilgisine, yol göstericiliğine, uzmanlığına başvurulan, kendisine danışılan görevli kimse anlamına gelmektedir.

Bu iki kelimenin ne ifade ettiğini öğrendiğimize göre şimdi bu iki kelimemizi birleştirelim ve bu mesleğin ne iş yaptığını, neler yapabildiğini ve anlamını hep birlikte öğrenelim.

SEO Danışmanı Nedir?

Bir web sitesi için yapılan SEO çalışmalarındaki asıl amaç, marka bilinirliği, organik trafik artışı, daha fazla anahtar kelimede görünürlük ve dönüşüm oranını en üst seviyelere çıkarmaktır. SEO danışmanı, çalışmalarda ki amaçları düşünerek web sayfasını optimize edilmesini sağlar. İçerik planının oluşturmak, anahtar kelime belirlemek, kullanıcı deneyimini en üst seviyede tutmak, teknik SEO analizi, site içi SEO analizi ve site dışı SEO analizi yaparak, müşteri dönüşüm oranını iyileştirmelidir.

Profesyonel SEO danışmanı; hizmet verdiği sektörü ve potansiyel hedef kitlesini hakkında her şeyi bilmelidir. SEO danışmanlığında, temel amaç web sitesinin görünürlüğü, marka bilinirliği, dönüşümleri ve organik trafiği artırmaktadır.

SEO uzmanı veya SEO danışmanı bir taraftan web sayfasında nasıl daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatabileceğini analiz ederken, diğer bir taraftan da arama motoru algoritmalarına yönelik web sitesini nasıl optimize edebileceğini araştırmalıdır.

Google, Yandex, Bing ve diğer arama motorlarında, web sitenizin organik aramalarda daha üst sıralarda yer alması için optimizasyon çalışmaları yapmak size ek bir iş yükü oluşturacaktır. Bunun yerine benim gibi profesyonel SEO danışmanlığı hizmeti veren biri ile çalışabilirsiniz.

Arama motorları her geçen gün algoritmalarında sürekli değişiklikler yapmaktadır. Web sitenize daha önceden uyguladığınız bir SEO çalışması bugünlerde aynı sonucu vermeyebilir. Bazı durumlarda bilmeyen yada deneyimli olmayan birileri tarafından yapılan optimizasyon çalışmaları büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Kurumsal SEO danışmanı ile çalışmak, web sitesi trafiğini ve müşteri dönüşümleri artırmak isteyenler yapması gereken en önemli işlemdir.

SEO Danışmanı Ne İş Yapar?

Dijital pazarlama ekibinin kilit noktası olan deneyimli ve bilgili bir arama motoru optimizasyonu (SEO) danışmanı, SEO stratejisinin belirlenmesi, uygulanmasını ve yönetilmesini sağlar. Web sitenizin internetteki varlığı korumak, başarısı artırmak, markanızın büyümesini sağlamak için büyük rol oynayacaktır.

Bir SEO danışmanının görev ve sorumlulukları, onun ne iş yapacağını anlatmaktadır. SEO danışmanlık hizmeti verirken aşağıdaki görevleri ve sorumlulukları yerine getirmekteyim:

 • SEO stratejisini planlar, geliştirir ve uygularım
 • Rakip web sitesi kullanıcı deneyimi analizi ve içerik analizi
 • Web sayfanızın içeriğinin organik arama sonuçlarında daha çok görünmesi için optimizasyon çalışması
 • Düzenli olarak kapsamlı anahtar kelime araştırması yaparım
 • Site içi meta title, meta açıklama, H1 etiketi optimizasyonu
 • Görsel optimizasyon çalışmaları
 • Yerel arama motoru optimizasyonu (local SEO) çalışmaları
 • Sizinle sürekli irtibat halinde olurum ve sizlerden tavsiyeler alarak sektörünüzü daha iyi anlamaya çalışırım
 • SEO KPI’ları belirlemek
 • Google analytics verileri üzerinden yönlendirmeleri, tıklama oranını, hemen çıkma oranını ve diğer KPI’ları izler ve raporlarım
 • Aylık rapor hazırlarım ve sunarım
 • Teknik SEO sorunları ve eksiklikleri tespit eder ve çözümlerim
 • İçerik üretimi sürecini yöneltmek ve optimizasyonu sağlamak
 • Wordpress SEO eklentileri kurulumu ve konfigürasyonu
 • Google Search Console hesabınızı sürekli takip eder ve herhangi bir hata raporlanırsa işlem sağlamak
 • Haftalık olarak web sitesi analizi yapmak
 • SEO çalışmalarını başarıya ulaştırmak için varsa web yazılım ekibi ve dijital pazarlama ekibi ile sürekli iletişimde olurum
 • En son yayınlanan SEO ve dijital pazarlama gelişmelerini takip ederek anında web sitesine uygulamak

SEO Danışmanı Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Bir SEO danışmanı seçerken sektör tecrübesi ve deneyimi oldukça önemlidir. Danışmanların sürekli arama motoru algoritmalarını takip etmeli ve ona göre hızlı aksiyon alınmasını sağlamalıdır. Her insan SEO bilebilir ama her insan SEO uygulayamaz, çünkü internette yer alan bazı bilgiler SEO uzmanları tarafından denenmiş ama her proje için geçerli olmayan stratejilerdir. Bu sebeple her SEO uzmanı ve danışmanı kendisine has bir çalışma şekli vardır. Bu çalışma prensibinde önemli olan Google algoritmalarının ihmal etmemektir.

SEO çalışmaları yapacak danışmanı seçerken dikkatli olmanız gerekir. SEO danışmanı seçerken, dikkat edilmesi gerekenler:

 • Önceki projeleri ve çalışmalarını incelemek isteyebilirsiniz. Örneğin Google Search Console verileri ve analytics verileri sayesinde doğru söyleyip söylemediği konusunda bir karar verebilirsiniz.
 • Hiç bir zaman kimse size sıra garantisi veremez bunu unutmayın. Bu tür yaklaşım sergileyen firma ya da şahışlardan uzak durunuz.
 • Daha önceden yaptığı projelerin kullanıcı deneyimi açısından inceleyin ve size anlatmasını isteyin
 • Bir ajans ile çalışacaksanız mutlaka Google işletme yorumları ve diğer şikayet platformlarında araştırma yapınız.

SEO Danışmanlığı Fiyatları

SEO stratejisi ve çalışmaları tamamen markanıza özel olarak yapılmaktadır. Web sitenizin ücretsiz SEO analizi için aşağıda yer alan form aracılığıyla benimle iletişim kurabilirsiniz. Sitenizi analiz ettikten sonra birlikte bir SEO yol haritası çıkarabiliriz. SEO danışmanlık ücreti belirlerken bende meslektaşlarım gibi, web sitesinin mevcut durumu, rakip analizi, sektör analizi ve rekabete göre fiyat belirlemekteyim.

Kurumsal SEO Danışmanı – Muhittin BİLGİN

4 yıllık SEO tecrübem ile markanızı hayal ettiğiniz konumdan daha iyi yerlere getirebiliriz. SEO danışmanlığı hizmetini benden almanız markanıza her zaman fayda sağlayacaktır. Farklı sektörlerde onlarca web sitesine SEO çalışmaları yaptım. Kurumsal SEO danışmanı Ankara konumunda birini arıyorsanız o doğru kişi kesinlikle benimdir. E-ticaret SEO danışmanı arıyorsanız hemen benimle whatsapp üzerinden iletişime geçiniz.

Markanızın web sitesi için profesyonel SEO danışmanı hizmeti arayışında mısınız? Web sitenizin Google ve diğer arama motorlarında daha iyi konumda yer alması ve internet dönüşümlerinizi artırmak için profesyonel bir destek isterseniz benimle iletişime geçiniz.

Web Site SEO Analizi Talep Et

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu