SEO

SEO için Breadcrumb Önemi

Breadcrumb, hem kullanıcı deneyi hem de arama motorları için web sitesinin en önemli bir parçadır. Bu küçük gezinme yardımcıları, ziyaretçilere web sitesin de hangi sayfada oldukları hakkında bilgi verir. Ayrıca Google ve diğer arama motorlar sitenizin mimari yapısı hakkında bilgi sahibi olabilir. Bu sebepten dolayı web sitenizde mutlaka breadcrumb navigasyona yer veriniz.

Breadcrumb Navigasyonu Nedir?

Breadcrumb navigasyonu ya da breadcrumbs, içerik haritası gezintisi metin yolu olarak tanımlanmaktadır. Breadcrumb türüne bağlı olarak, ziyaretçilere ve arama motoru botlarına bulundukları sayfanın site mimarisi hakkında bilgi verir. Ayrıca kullanıcıya bulunduğu sayfayı daha sonrasında tekrardan bulmak için nasıl bir yol izleyeceğini gösterir.

Örneğin, kendi web sitemin breadcrumb haritası şu şekilde görünür:

Breadcrumb navigasyon örneği

Hem arama motoru botları hem de web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar için kullanıcı deneyimi ve SEO açısından oldukça değerlidir.

Bu gezinme yardımcıları, ziyaretçileriniz için önemli içeriklerinizi daha kolay bulmasına fayda sağlar. Web sitenizde bulundukları sayfanın konumuna göre yönlendirmeye ve kullanıcıların bir üst kategoriye gitmesine yardımcı olmaktadır. Breadcrumbs, arama motoru botlarına site mimarisi yapısı hakkında bilgi verir. 

Web sitesi ziyaretçilerinize daha iyi bir kullanıcı deneyimi (UX) ve sitenizde kaybolmamaları için kesinlikle içerik haritasına yer verin.

Üç tür breadcrumbs bulunmaktadır:

  1. Hiyerarşi tabanlı (Hierarchy-based) breadcrumbs
  2. Yol tabanlı (Path-based) breadcrumbs
  3. Özniteliğe dayalı (Attribute-based) breadcrumbs
breadcrumb google serp görünümü
Breadcrumbs Google SERP Görünümü

Arama motoru sonuç sayfalarında (SERP), görüntülenen içerik haritaları kullanıcılara hem güven hem de daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşamasına yardımcı olur.

Hiyerarşi Tabanlı (Hierarchy-based) Breadcrumbs

Web sitesi mimarisini kullanılarak oluşturulan bu içerik haritası, ziyaretçilerin ilgili sayfayı daha kolay bulmasını sağlar. Konum tabanlı içerik haritası olarak tanımlanan hiyerarşi tabanlı breadcrumbs hemen hemen her makalede karşılaşırsınız. Bir içeriğin eğer ki ikiden fazla üst kategorisi varsa, hierarchy-based navigation kullanılmalıdır.

Hepsiburada hiyerarşik tabanlı breadcrumb örneği: 

Hepsiburada Hiyerarşik Tabanlı Breadcrumbs Örneği

Örnekte de görüldüğü gibi bir kullanıcı hiyerarşi tabanlı breadcrumbs izleri en üst kategoriden başlayıp, içeriğe ulaşana kadar ki alt kategorileri listeler. Bu sayede kullanıcılar, başka bir şey keşfetmek için herhangi bir kategoriye tıklayabilir.

Yol Tabanlı (Path-based) Breadcrumbs

Geçmişe dayalı içerik haritaları diye tanımlanan yol tabanlı breadcrumbs, tarayıcıda ki geri düğmesi ile aynı görevi görmektedir. Kullanıcın ilgili sayfaya ulaştığı zaman içerik haritasının tamamı gösterilmez. E-ticaret sitelerinde daha yaygın kullanılan bu breadcrumbs türü, ziyaretçilerin arama sonuçlarına geri dönmesini kolaylaştırır. 

Adidas yol tabanlı breadcrumb örneği:

adidas yol tabanlı breadcrumbs örneği
Adidas Yol Tabanlı Breadcrumbs Örneği

Örnekte de görüldüğü üzere yol tabanlı içerik haritası, kategori sayfalarında karşımıza çıkmaktadır. Burada yer alan geri bağlantısı kullanıcıyı, bu içeriğe erişmeden önce hangi sayfadan geldiyse tekrar o sayfaya döndürür. Ziyaretçiye hem geri tuşu kullanılması hem de yanında yer alan kategori mimarisi kullanıcı deneyimini artıracaktır. 

Özniteliğe Dayalı (Attribute-based) Breadcrumbs

İçerik hakkında ki ürün özellikleri (meta bilgileri) kullanılarak, özniteliğe dayalı içerik haritaları oluşturulur. Ürün arama sonuçlarını filtrelemek için e-ticaret web sitelerinde yaygın olarak kullanılmalıdır.

Old Navy özniteliğe dayalı breadcrumbs Örneği:

Old Navy Özniteliğe Dayalı Breadcrumbs Örneği

Örneğin yukarıda yer alan örnekte eğer ki “women filtresi” yanında bir iki tane daha filtre yer almış olabilir. Bu durumda kullanıcı istediği filtrelemelerden birini seçerek sayfa değiştirmeden ürünleri görebilir. Bir kategoriye geçmeye veya filtreleme uygulamasına gerek kalmadan farklı bir kullanıcı deneyimi yaşamasına olanak sağlarsınız.

SEO İçin Breadcrumbs Neden Faydalıdır?

Bu yararlı gezinme işaretçilerinin web sitenize birçok SEO avantajı bulunmaktadır. Breadcrumbs SEO faydasını inceleyelim:

Web Sitesi Mimari Yapısını Anlama

Web sitenizde yer alan içeriklere nasıl ulaşabileceğinizi ve bu içeriğin hangi konuyu kapsadığı hakkında net bilgilere ulaşabilirsiniz. Kullanıcılar ve arama motorları için bir sitenin düzeninin nasıl olduğunu anlamalarına yardımcı olur. Arama motorları bu sayede site mimariniz hakkında bilgi sahibi olurken, kullanıcılarda hangi konuyu kapsadığını görür ve hemen çıkma oranınızı düşürecektir.

Arama Motoru Sonuç Sayfalarında Görünür

Google içeriğin kapsamını anlamayı ve daha alakalı arama sonuçlarında göstermek için bu kırıntıları kullanmaktadır. Arama motoru sonuç sayfalarında yer alan, sayfalarınız aşağıda ki gibi görüntülenebilir. Bu durumda kullanıcılar içerik konusu hakkında ön bilgi sahibi olmayı ve tıklama oranını artırmaya fayda sağlar.

breadcrumb google serp görünümü

Taranabilirliği Artırma ve Hemen Çıkma Oranını Azaltma

Kullanıcıların içeriğinizi daha kolay anlamasını ve gezinmesini kolaylaştıran içerik haritaları, hemen çıkma oranını azaltmaya yardımcı olur. Organik trafiğinizi artırmaya yardımcı olurken, ayrıca içeriğiniz ve kategorileriniz arasında dahili bağlantı oluşturarak taranabilirliği artırır.

Google Search Console İçerik Haritaları Raporu

Web sitenizde ki içerik haritası yolu, sayfanızın hiyerarşik tabanlı konumu belirtir. İçerik konusu hakkında bilgi sağlamak ve içeriği sınıflandırmak için schema.org/BreadcrumbList yapısal verisi kullanılır. Web sitenizde bu yapısal veri eklenmişse, o zaman Google Search Console, Geliştirmeler dizini altında yer alan içerik haritaları raporuna erişebilirsiniz.

Google Search Console İçerik Haritaları Raporu

Profesyonel SEO İpucu: 29 Ocak 2021 itibarıyla data-vocabulary.org işaretlemesi artık Google zengin sonuç özellikleri için uygun değildir. Zengin sonuçlar özelliğine uygun olabilmek için data-vocabulary.org işaretlemesini schema.org işaretlemesiyle değiştirin. İçerik haritası işaretleme türü olan data-vocabulary’nin kullanımdan kaldırılması adlı makaleyi mutlaka okuyun ve geliştiriciniz ile iletişime geçiniz.

Etkili Breadcrumb Navigasyonu için 5 İpucu

İçerik haritaları türleri ve faydalarını öğrendiğimize göre, bir sonraki aşama uygulamadır. Aşağıda yer alan 5 ipucu ile web sitenizde ki breadcrumb’tan en iyi şekilde faydalanabilirsiniz.

Web Sitenize Uygun Breadcrumb Türünü Seçin

Web sitenizin mimari yapısı eğer ki ikiden fazla tıklama derinliğine sahipse breadcrumb navigasyonu kullanılmalıdır. İçerikleriniz eğer ana sayfadan sadece bir tık uzakta ise breadcrumb’ın katacağı pek bir kullanıcı deneyimi faydası yoktur.

Web sitelerinde çoğunlukla hiyerarşi tabanlı içerik haritaları tercih edilmektedir. İçeriğinize kullanıcının doğrudan hangi adımları takip ederek ulaşacağını gösteren en yaygın breadcrumb türüdür.

Bir e-ticaret web sitesiniz varsa, bir ürününüz birden fazla özniteliğe sahip olabilir. Ülkemizde pek yaygın olarak kullanılmasa da kullanıcıların aradıklarını bulma konusunda yardımcı olmak için öznitelik ve yol tabanlı içerik haritasının birlikte kullanımı çok daha faydalı olacaktır.

Kullanıcı Deneyim Açısından En Faydalı Breadcrumbı Kullanın

Web sitenizde breadcrumb navigasyonlara yer verip vermeyeceğinizi, hangi yapıda kullanacağınıza ve kullanıcı deneyimi açısından nasıl bir etkileşim olacağını düşünün. Kullanıcı deneyimi açısından rakiplerinizi daha iyi analiz edin ve içerik haritalarını nasıl kullandıklarını inceleyiniz.

Breadcrumb’ın Yerini İyi Düşünün

Çoğu web siteleri breadcrumb navigasyonunu ya menünün hemen altında ya da içeriğin hemen başında göstermektedir. Bu durum tabi ki kullanıcı deneyimi ve sektörünüzde yer alan rakiplerinizin kullanımına göre değişiklik gösterecektir. Bu sebepten dolayı rakip web sitelerini çok iyi analiz edin.

Karmaşık Olmayan Bir Breadcrumb Tasarımı Seçin

Karmaşık olmayan, basit ve sade bir breadcrumb tasarımı daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatacaktır. Ziyaretçileri, dikkatini dağıtmayan, içerikten uzaklaştırmayan ve normal metin boyutunda bir tasarım tercih edilebilir.

A/B Testi Yapın

Web sitenize içerik haritasını ilk kez ekleyeceğiniz zaman, yerini değiştireceğiniz veya breadcrumb türünü değiştirmeyi düşünüyorsanız mutlaka bir A/B testi yapmalısınız. Bu testin faydası kullanıcı deneyimi açısından nasıl bir etki yaratacağını ve nasıl bir önlem almamız gerektiği konusunda bize bilgi sağlayacaktır.

Sonuç

Sitenizde yer alan breadcrumb navigasyonu daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve web sitenizi daha kolay kullanım kolaylığı sağlamaktadır. 

Bir SEO uzmanı ile web sitesi geliştiricisi sürekli temas halinde olmalıdır. Sitenizin içerik haritaları ile ilgili, şema yapısı, türü, taranabilirliği ve daha fazla ilgili teknik sorunları ve hatalara hızlı bir şekilde aksiyon almalısınız. Google Search Console üzerinden gelen hata raporları mutlaka dikkate alın ve içerik haritanızda hemen düzeltme sağlayın. Breadcrumb, kullanıcıların web sitenizde gezinmelerini kolaylaştırmak ve site mimari yapınızın nasıl olduğu konusunda hem kullanıcılara hem de Google arama motoru botlarına bilgi aktarır.

 

Web Site SEO Analizi Talep Et

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu