SEO

SEO Metin Yazarlığı Kılavuzu

SEO metin yazarlığı kılavuzu ile arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) iyi sıralanabilecek ve kullanıcıların arama niyetine yönelik, SEO için optimize edilmiş içerik oluşturma süreci hakkında detaylı bilgiye sahip olacaksınız.

SEO metin yazarlığı olma yolunuzda bu 10 ipucu size yol gösterecektir. Onun öncesinde SEO Nedir? adlı içeriği okumanız size fayda sağlayacaktır.

SEO Metin Yazarlığı Nedir?

Arama motorlarında web sayfanızın üst konumlarda yer alması, dönüşüm ve artan trafik istiyorsanız SEO ile web varlığına devam edebilmesi için optimizasyon yapmalısınız.

SEO, birçok alt kategoriye ayrılmakta, yerel işletme listelemeleri, teknik iyileştirmeler, sayfa içi optimizasyon ve sayfa dışı çalışma gibi alanları bulunmaktadır.

Metin yazarları, müşteri ihtiyaçlarına doğrultusunda farklı alanlarda içerikler oluşturabilir. Metin yazarlığı alt kategorileri şu şekilde düşünülebilir:

 • Blog yazıları
 • Hizmet yazıları
 • E-kitaplar
 • Reklam içeriği
 • Web sitesi içerikleri

Sizin eklemek istediğiniz bir şey var ise lütfen yorumda belirtiniz.

Metin Yazarlığında SEO Önemli Mi?

Web siteleri için içerik oluşturacağınız zaman, kullanıcının arama niyetine göre anahtar kelime araştırması oldukça önemlidir. Arama motorları, bir içerikte kullanıcısının arama sorgusu ile ne kadar eşleştiğine bakmaktadır. Arama motorları kullanıcısına fayda sağlayan yüksek kaliteli içerikleri her zaman ödüllendirmektedir.

Bir Metin Yazarı SEO Bilmesi Gerekir Mi?

Metin yazarları, ileri derecede teknik SEO bilgisine sahip olmasına gerek yok, ancak sayfa içi ve sayfa dışı optimizasyonlar hakkında temel bilgilere sahip olması gerekmektedir. SEO uyumlu içerik oluşturmak arama motoru optimizasyon çalışmalarına fayda sağlamaktadır. Anahtar kelime araştırması yapmak, yüksek kaliteli içerik oluşturmak optimizasyon çalışmalarına büyük ölçüde katkı sağlamaktadır.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

SEO metin yazarlığı”, içerikte bazı anahtar kelimelere yer vermek anlamına gelmez. Arama motorları, kullanıcılarının arama niyetini karşılayan ve fayda sağlayan içeriği her zaman tercih ettiğinden, “arama motorlarına” ve “kullanıcılara” yönelik içerik yazmak aynıdır.

Peki, güçlü bir SEO metin yazarı nasıl olunur? SEO metin yazarlığı için önceliğiniz tabi ki yazar yönünüzün güçlü olması gerekir.

SEO uyumlu içerik oluştururken, kullanıcı deneyimini ve sayfa için optimizasyon uygulamalarına kesinlikle uymalısınız. SEO uyumlu içerik oluştururken, kısa paragraf, maddeleme işaretleri ve görsel kullanımına dikkat etmelisiniz. Featured Snippet özelliğini kazanmak için bu uygulamalardan birkaçına uymalısınız.

Web siteniz için yüksek kaliteli içerik oluşturacak zamanınız ve deneyiminiz yoksa, SEO uyumlu içerik yazabilen profesyonel metin yazarı kiralamak en doğrusu olacaktır. Fakat kendi gelişiminiz ve deneyiminizi artırmak için içerik oluşturmaktan çekinmeyin.

Web siteniz için SEO metin yazarlığına yatırım yapmanız için gereken üç neden:

 • Web sayfanızda yer alan içeriklerin hedeflediğiniz anahtar kelimeler için daha fazla organik trafik çekmeyi sağlamak
 • Hedef kitlenizin arama niyetine yönelik içerik oluşturarak marka bilinirliliği ve güvenirliliği sağlamak
 • Kullanıcıları harekete geçirmek ve dönüşümü artırmak için (form doldurma, satın alma yaptırma vb.)

SEO Metin Yazarlığı Başarısı için 10 Adım

SEO metin yazarlığı başarısı için 10 adımda akılda kalıcı, yüksek kaliteli içerikler oluşturmak adına anahtar kelime seçiminde, arama niyetini belirlemeye kadar her şeye değineceğiz.

1. Doğru Anahtar Kelime Bulma

Bir metin yazarı içeriği oluşturmadan önce, içeriğinde yer alacak anahtar kelimeleri belirlemelidir. Mükemmel bir SEO uyumlu yazı için arama niyetini dikkate alarak hedeflediğiniz anahtar kelimelerde başarılı olabilirsiniz.

SEMrush Keyword Magic Tool, web siteniz ve sektörünüz ile ilgili içeriğinizde kullanabileceğiniz anahtar kelimeleri bulmanıza olanak sağlar:

 • İçeriğiniz için belirlediğiniz odak anahtar kelimeyi girin
 • Listelenen sonuçları arama hacmine, anahtar kelime zorluk düzeyine veya diğer metriklere göre filtreleyin
 • “Intent” kısmında hedeflediğiniz anahtar kelimeler için arama amacını öğrenin
Semrush Keyword Magic Tool Kullanımı

Profesyonel SEO İpucu: Semrush Keyword Magic Tool kullanımı, sol sütunda kullanıcıların ilgili anahtar kelime gruplarını görüntülemesine olanak tanır. Bu, semantik anahtar kelimeler bulmanın veya konunuzla ilgili soruları bulmanız için size yol göstermektedir.

2. İnsanların Hangi Soruları Sorduğunu Bulun

Arama motorları, web sitelerinde yer alan bilgileri mümkün olduğunca kullanıcılarına kolay bulmasını sağlamaktır. Bu sebeple Google, SERP kısmında farklı arama galerisi yöntemleri ve özelliklerini geliştirmeye devam etmekte ve kullanıcıların arama sonuçları için artık bir sayfayı tıklamaları bile gerek yoktur.

İçeriğinizde kullanıcıların sorduğu soruları öğrenmek ve yer vermek için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

İçeriğinizde kullanıcıların aradığı ve ilgisini çekecek sorulara yer vermek, “Kullanıcılar bunları da sordu” SERP özelliğini hedeflemek için harika bir yöntemdir.

Anahtar kelimeleriniz ile ilgili içeriğinizde yer verebileceğiniz soruları bulmak için tavsiye edeceğim SEO araçları:

Bu araçlar ne kadar ingilizce arama terimleri için optimize edilmiş olsa da burada çıkan sonuçları dilimize çevirerek kullanabilirsiniz ya da size fikir verecektir.

Popüler konuları belirledikten sonra, rakiplerinizin içeriklerinden daha iyi ve kullanıcıya fayda sağlayan bir içerik oluşturmalısınız. Tabi ki popüler olan her konuyu içeriğinize eklemek gerekmiyor, yapmanız gereken anlamsal bir konu yakalamaktır.

3. Kullanıcının Arama Niyetini Belirleyin

Kullanıcının arama niyeti ve içerik, müşteri yolculuğundaki karşılaştığı aşamalara göre değişebilmektedir. Anahtar kelimeler farklı amaçları karşılayabilmektedir.

Müşterinin Çevrimiçi Satın Alma Yolculuğu
Müşterinin Çevrimiçi Satın Alma Yolculuğu

Bir “anahtar kelimenin amacını” bulmak, aslında bir kullanıcının belirli bir arama sorgusunu yazmasının arkasında ki asıl nedeni bulmanıza olanak sağlar.

Ahrefs ve SEMrush gibi profesyonel SEO araçları bir anahtar kelimenin arama amacını bulmanızda size oldukça fayda sağlamaktadır.

Dört tür anahtar kelime arama amacı bulunmaktadır:

 • Bilgilendirici: Kullanıcılar belirli bir konu, ürün veya hizmet hakkında daha fazla bilgi bulmak ister. Örnek: “SEO Nedir”.
 • Gezinme: Kullanıcılar belirli bir siteyi veya sayfayı ziyaret etmeyi amaçlar. Örnek: “Google Analytics”.
 • Ticari: Kullanıcılar bir satın almayı düşünür ve seçeneklerini araştırmak ister. Örnek: “iPhone 13 Pro Max ürün incelemesi”.
 • İşlemsel: Kullanıcılar bir ürün veya hizmet satın almayı amaçlar. Örnek: “iPhone 13 Pro Max satın alın”.

4. Hedef Anahtar Kelimeleriniz için Rakiplerin İçeriklerini Kontrol Edin

Hedef anahtar kelimeleriniz için rakiplerinizin SERP’de nasıl performans gösterdiğini görmek için, I Search From veya bir “Chrome gizli penceresi” kullanın.

Anahtar kelimeleriniz için SERP’de en iyi sonuçları manuel olarak kontrol etmek oldukça önemlidir. Rakiplerinizin içeriklerinden daha faydalı ve daha kapsamlı bir içerik oluşturmanıza yardımcı olur.

Profesyonel SEO ipucu: Rakiplerinizin odaklandığı anahtar kelimeleri not etmek, daha iyi bir içerik oluşturmak ve sonraki içerik planınız için size fayda sağlayacaktır

5. İçerikte Gerçek Verilere Yer Verin 

İnsanların ilgisini çekmek istiyorsanız, içeriklerinizde gerçek verilere ve vaka çalışmalarına yer vermelisiniz.

Bir vaka çalışması veya orijinal araştırma parçası için veri bulmanın birkaç yolu:

 • Sosyal medyanın gücünden faydalanın: Sosyal medyada, sektörünüz ile alakalı anketler oluşturun ve sorular sorun. Anket sonuçlarını paylaşırsanız, sektörünüzdeki diğer meslektaşlarınız sonuçları faydalı bulabilir ve paylaşabilirler.
 • Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği dahil edin: Doğrudan müşterileriniz tarafından gelen, ürün veya hizmetinizin onlara nasıl yardımcı olduğuna dair istatistiklerle başarı hikayelerini paylaşmalarını mutlaka isteyin ve faydasını göreceksiniz.

Gerçek verilere yer vermek ve kanıtlayıcı görselleri kullanmak, insanların içeriklerinizi sosyal medya platformlarda paylaşmasını ve geri bağlantı almanıza olanak sağlayabilir.

6. İçerik Başlık Etiketleri, Meta Title ve Meta Açıklamanızı Optimize Edin 

Arama motoru sonuç sayfalarında arama yapanların karşısında ilk gördüğü şey bir sayfanın meta title ve meta açıklama etiketleridir.

Organik tıklama oranını ve sayfa görüntülemenizi artırmak için meta title ve açıklama etiketlerini optimize etmelisiniz, çünkü kullanıcıların ilk gördüğü bu etiketlerdir. İçeriğinizi SERP sonuçlarında gören kullanıcı, içeriğinize tıkladıktan sonra karşılarında genellikle ilk göreceği “H başlık etiketleri” olmaktadır.

Google, kullanıcının arama sorgusuna bağlı olarak SERP’de yer alan içeriğinizin meta title ve description alanlarını değiştirebileceğini unutmayın. Fakat bu demek değil ki, o zaman meta etiketleri önemsemeyelim, her zaman arama motorları ve kullanıcılar için optimize edilmiş bir sayfa başlık ve açıklama etiketleri oluşturmak oldukça önemlidir.

Profesyonel SEO ipucu: Meta title etiketleri doğrudan sıralama faktörü, meta description etiketleri ise dolaylı yoldan bir sıralama faktörü olarak değerlendirilmektedir. Meta başlık ve açıklama etiketleri sayfanızın içeriğini anlama konusunda arama motorlarına yardımcı olmaktadır.

Meta Title

 • Her sayfaya özgün olmalı ve odaklandığınız anahtar kelimeye bir defa yer vermelisiniz.
 • Tavsiye edilen ideal sayfa başlık etiketi uzunluğu 55-60 karakter uzunluğundadır.
 • Kullanıcıların SERP sonuçlarında ilk karşısına çıkan kısım meta title etiketidir. Meta title etiketi, içeriğinizin konusu ile alakalı olmalıdır.

Meta Description

 • Tavsiye edilen bir sayfa açıklama etiketi uzunluğu 155-160 karakter uzunluğundadır.
 • Kullanıcıları harekete geçirici mesajlara yer vermelisiniz.
 • Her sayfaya özgün ve içeriğiniz ile alakalı olmalıdır.

H1 Başlığı

 • 60-70 karakter uzunluğuna sahip olmasını tavsiye ederim.
 • Meta title etiketi ile birebir aynı olmaması tavsiye edilir.
 • Her sayfaya özgü, sadece 1 adet H1 etiketi yer almalıdır.

7. Okuması Kolay İçerik Oluşturun

İnsanlar bir içeriği okurken sıkılabilmektedir. Uzun paragraflar insanların gözünü korkutmakta ve istediğiniz erişimi almakta zorlanabilirsiniz. Okuması kolay bir içerik oluşturmak için;

 • Konu başlık etiketlerini hiyerarşik ve iyi bir yapıda kullanılmalıdır.
 • İçeriğinizi kısa kısa paragraflar ile anlatın. Ortalama 300 kelimelik makale iyidir.
 • Bir cümlenizin 20 kelimeyi geçmemesini sağlayın.
 • Madde işareti ve numaralar kullanın.
 • Anlaşılması ve okunması zor kelimeler yerine, basit kelimeleri tercih edin
 • Önemli kelimeleri, bold etiketi ile kalınlaştırın

8. İçeriğinizde Görsel Kullanın

İçeriğinizde resim, video veya infografik gibi görsel medyalara yer verin. Bazen bir metin ile anlatamadığınızı, görsel yardımıyla çok rahat bir şekilde istediğiniz bilgiyi aktarabilirsiniz.

Google’ın yeni çıkan MUM Algoritması, bir görsellin içeriğinde yer alan nesneleri analiz ederek içeriğiniz ile eşleşip eşleşmediğini kontrol edebilmektedir. Ayrıca arama motoru sıralamanıza yardımcı olması açısından, görsellerinizde alt etiketleri mutlaka doldurun.

9. CTA’ları ekleyin (Harekete Geçirici Mesajlar)

SEO metin yazarlığı en önemli amaçlarından birisi, müşterinin satın alma yolculuğunu bir adım daha ileriye götürmektir. Harekete geçirici mesajlar sayesinde tıklama oranını (TO) artırmakta, hemen çıkma oranı azaltmakta ve Google tarafında olumlu bir sinyal olmaktadır.

Profesyonel SEO ipucu: Bazı insanlar bazen içeriğin tamamını okuyamayabileceğinden, SEO uyumlu içeriğinize CTA eklemelisiniz. CTA (harekete geçirici mesajlar) eklerken spam içeriğe yol açmamak için dikkatli şekilde ekleyiniz.

10. Bağlantı Yapısına Önem Verin

Google botları, web sayfanıza uğradığı zaman eğer içeriğinizde dahili bir bağlantıya rastlayamazsa, diğer içeriklerinizi keşfetmesi zor olacaktır. Bu durumu yanlış anlamayın, o zaman daha iyi değil mi bağlantı olmazsa içeriğimi daha iyi keşfeder diye ne yazık ki öyle değil web sitemizde yetim sayfa (orphan page) olmamalıdır.

Peki iç ve dış bağlantılara yer vermek kullanıcıları içerikten uzaklaştırmaz mı?

 • Kaliteli bir içeriğe, harici bağlantılara yani başka siteye giden dış bağlantılar, kendi içeriğiniz için güven oluşturabilirsiniz. Ve belki bu şekilde oluşturulan bağlantılar ile ilerleyen zamanlarda geri bağlantı almanıza fayda sağlayabilir.
 • Dahili bağlantılar, kullanıcıları ve arama motorları için fayda sağlamakta ve daha fazla öğrenmesini kolaylaştırmaktadır. İçerikleriniz arasında bağlantı oluşturarak sitenizin bağlantı yapısını iyileştirebilir ve yetim sayfa sorununun önüne geçmiş olursunuz.

Profesyonel SEO ipucu: Kullanıcıların sitenizden ayrılmaması için harici bağlantıların yeni bir pencerede açıldığından emin olun.

En İyi SEO Metin Yazarlığı Araçları

SEO metin yazarlığı çalışmalarında mutlaka kullanmanız gereken ücretsiz araçlar:

 • İçeriğinizin performansını izlemek için Google Search Console ve Google Analytics
 • Popüler konuları bulmak için, Google Trend aracı
 • Okunabilirliği kolay içerikler oluşturmak için Hemingway uygulaması
 • Görsel tasarım için Canva
 • Ücretsiz resimler için Unsplash, Flickr veya Pixabay

Sonuç

İçeriğimizde bahsettiğimiz adımları izlemeniz, yüksek kaliteli içerik oluşturmanıza olanak sağlamaktadır.

SEO metin yazarlığı oldukça zor bir durumdur. Hem kullanıcının anlayacağı hem de arama motorlarına yönelik optimize edilmiş içerikler oluşturmak zorundasınız.

Web Site SEO Analizi Talep Et

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu