Sosyal MedyaWeb Tasarım

Web Sitesi Mi Olmalı? Veya Sosyal Medya Mı?

Web Sitesi Mi? Sosyal Medya Mı?

Son yıllarda artık işletmelerin web sitesi veya sosyal medya hesaplar bulunmaktadır. Basit bir web sitesi açmak artık günümüzde zor değil. Birçok altyapı sağlayıcı bulunmaktadır. Wordpress ve Wix bu sistemlerin en popüler olanlarıdır. Sizlere tavsiyem wordpress.org’u kullanmanızdır. Bu platformda neredeyse her şeye ücretsiz erişebilirsiniz. Eğer web sitesi ile uğraşacak zamanınız yok ise ben size yardımcı olabilirim.

web sitesi veya sosyal medya

Sosyal medya profili ya da sayfası için lazım olan tek şey bir e-posta adresidir. E-posta ile saniyeler içerisinde sosyal medya hesapları oluşturabilirsiniz.
İşletmenizi çevrim içi tanıtmak için epey platform vardır. Bunların başında Google benim işletmem, Facebook ve Twitter yer almaktadır. İşinizi büyütmek için hangi platformun yararlı olduğunu bilmelisiniz. Çoğu insan sadece sosyal medyanın yeterli olduğunu söyler. Ya da tam tersi web sitesinin yeterli olacağından bahseder. Bir işletmenin, marka bilinirliği için hem web sitesine hem de sosyal medyaya ihtiyacı vardır.

İşletmeler İçin Web Sitesi

İşletmeler için web sitesi oluşturmanın avantajı tamamen size ait olmasıdır. Bu sayede hem markanızı hem de trafiğinizi kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, sitenizde istediğiniz içeriği yayınlamak size kalmıştır. Ayrıca sitenizden gelirde elde edebilirsiniz. “Google AdSense İle Para Kazanma” adlı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Ankara civarında web tasarım firması
İşletmelerin Web Sitesi Olmalı

Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformları, işletmenizi çevrim içi tanıtmak için harika yöntemdir. Ancak bu platformlarda her şeye %100 hakim değiliz. Örnek vermek gerekirse, içerik oluşturma ve yayınlamak için belli başlı kurallar bulunmaktadır. Ayrıca spam hesap olarak sayılmamak için dikkatli olmalısınız. Web siteleriniz de sizi sınırlayan hiçbir şey yoktur. Basit bir broşür sayfası gibi tasarlayabilirsiniz. Satış platformu, multimedya erişim için bile kullanabilirsiniz.

Web Sitesinin Avantajları Nelerdir?

Web sitesine sahip olmanın avantajlarını anlatmadan önce, ” Neden Web Sitem Olmalı? ” adlı yazıma göz atabilirsiniz.

 • Ticari Güven Sağlar – Yapılan son araştırmalara göre web sitesi, işiniz ve güvenirliği artırır. Çünkü sizin dijital kimliğinizdir.
 • Uygun Fiyatlı Web Sitesi – Bir web sitesinin maliyeti işinize göre değişmektedir. Farklı türde paketler bulunmaktadır. İşinizin büyüklüğü, ihtiyaçları ve bütçenize bağlı olarak değiştmektedir. Ankara Web Sitesi yapanlar arasında en iyi fiyatı ve hizmeti sunmaktayım.
 • Bütçenizi Artırır – Müşterileriniz ile çevrim içi olarak iletişim kurmanızı kolaylaştırır. E-posta pazarlama gibi yeniden pazarlama tekniklerini kullanabilirsiniz. Ayrıca blog yazıları, promosyon, sıkça sorulan sorular vb. daha bir çok alan oluşturabilirsiniz.
 • Kontrol Sizde – Tüm kontrol sizin elinizde yer almaktadır. Bu sayede sitenizde özgürce içerik üretebilirsiniz. Hedef kitlenizin ilgisini çekecek şekilde kişiselleştirme yapabilirsiniz.
 • Zamanla maliyetlerde azalma – Zaman geçtikçe ilgili kelimelerde markanız popüler olacaktır. Bu sayede hem Google reklam hemde sosyal medya reklam giderlerinizi azalacaktır.
 • 7/24 Çevrim içi – Fiziksel bir mağazanızı ya da ofisinizi belirli zamanlarda açık tutabilirsiniz. Müşterileriniz işiniz hakkında bilgi almak için ertesi günü bekleyecektir. Ya da satış yapamayacaksınız. Özellikle ticaret ile uğraşanlar için web sitesi önemlidir. 7/24 ürünlerini müşterilerine satabilirler.
web sitesine sahip olmanın faydaları

Web Sitesinin Dezavantajları Nelerdir?

 • Trafik oluşturmak için çalışmalısınız – Hedef kitlenizi sitenize çekmek için çaba harcamanız gerekmektedir. Başarılı dijital pazarlama yöntemleri ile başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.
 • Düzenleme ve Tasarım Zorluğu – Her işin zorluğu olduğu gibi web sitesinin zorlukları bulunmaktadır. Teknik detaylar ile uğraşmak sizi yorabilir. Bir uzmandan ya da şirketten yardım alabilirsiniz.
 • Güncel ve Zengin İçerik – İster büyük ister küçük bir işletme olun, müşterilerinizi çekebilmek için her zaman güncel içeriğe sahip olmalısınız. Bunun için çaba ve zaman harcamalısınız.

İşletmeler İçin Sosyal Medya

İşletmeniz için sosyal medya hesapları oluşturmanız oldukça basittir. Bir e-posta adresi ile dakikalar içerisinde profil veya sayfanızı oluşturabilirsiniz. Tüm sosyal medya platformlarında her zaman aynı isimle yer almalısınız. Bu sayede hedef kitleniz her platformda sizinle kolayca etkileşim kurabilir. Benden size tavsiye işletmenizin web sitesi ile sosyal medya hesaplarınızın isimleri aynı olsun. Bu sizin için bir güven ve marka değeri katacaktır. Örnek vermek gerekirse benim instagram.com/muhittinbilgincom adlı sosyal medya hesabımı inceleyebilirsiniz.

işletmeler için sosyal medya hesapları

Sosyal Medyanın Avantajları Nelerdir?

 • Sayfa veya Profil Oluşturma – İşletmeniz ile ilgili anında bir sayfa ya da profil oluşturabilirsiniz. Eğer ki o platformdan bir fayda görmüyorsanız. Hesabınızı kolaylıkla silerek başka platformları deneyebilirsiniz.
 • Marka Bilinirliği – Çoğu insan takip ettikleri sayfalardan alışveriş yapmayı severler. Artık işletmeler hakkında insanlar sadece arama motorlarına bakmıyor. Ayrıca sosyal medyadan da işletmenin amacını ve değerini öğrenmeye çalışıyorlar. İnsanlar işletmenizin iletişim seviyesini ve alakanızı değerlendirirler.
 • Hesap Açmak Ücretsiz – Sosyal medya hesabı açmak ücretsizdir. Hesabınızı oluşturmak oldukça hızlıdır.
 • Hedef Kitle İle İletişim – Dikkat çekici bir profil ya da sayfa ile müşterileriniz ile etkileşimi kurmanız çok basittir.
 • Hedeflerinizi Genişletin – Web sitenizden, sosyal medyaya bağlantı veriniz. Bu sayede global olarak düzenli büyüme sağlarsınız.
sosyal medyanın işletmeler için avantajı

Sosyal Medyanın Dezavantajları Nelerdir?

 • Spam Yorumlar – Sosyal medya hesaplarınız ile etkileşim kuran herkes yorum yapabilir. Ne yazık ki bunu engellemenin bir yolu yoktur. Fakat web sitenizde istemediğiniz yorumları engelleyebilirsiniz.
 • Tasarımda Düzenleme Yapılamaz – Sosyal medyayı, web sitesi gibi kişiselleştirme yapamazsınız. Sadece profil ismi, sınırlı karakterde açıklama ve bağlantı verme gibi değişiklik yapabilirsiniz.
 • Sahipliğiniz Yoktur – Üye olurken bazı koşullar ve şartlara uymanız gerektiğini kabul etmiş olursunuz. Sosyal medya hesabınız askıya alırsa, ya da erişime kapatılırsa ne yapacaksınız. Zaman kaybetmeden sizde işletmeniz için web sitesi yaptırın. Web sitesi fiyatları ve detayları hakkında benimle irtibat kurunuz. İletşim sayfam ya da telegram( t.me/muhittinbilgincom) üzerinden irtibat kurabilirsiniz.
 • Sınırlı Raporlama ve Analiz – Analiz ve raporlama bilgilerine sınırlı erişim sağlarsınız. Web sitenizde istediğiniz her bilgiye ulabilirsiniz.

Sonuç

Her işletmenin ya da kuruluşun web sitesi ve sosyal medyaya ihtiyacı vardır. İlk olarak yapmanız gereken şey marka ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir web sitesidir. Daha sonrasında ise profesyonel bir sosyal medya hesabı oluşturmalısınız. Her iki siteden de birbirine vermelisiniz. Bu bağlantılar sitenizin Google sıralamasına fayda sağlayacaktır. Bu sayede işletmeniz, satışınız ve cironuzu artıracaktır.

web sitesi dijital kimliğiniz sosyal medya ise pazarlama kanalı

Ne zaman ne olacağı asla belli değildir. Sadece sosyal medyaya yatırım yapmak faydalı değildir. Belki hesabınızı kapatacaklar. 100 bin takipçisi bulunan hesabınızın kapatıldığını düşünün. O zaman ne yapacaksınız. Harcamış olduğunuz emekleriniz ve yatırımlarınız boşa gidecektir. Eski seviyeye gelmek için epey zaman harcamanız gerekecektir. İşte bu yüzden bir web sitesine ihtiyacınız bulunmaktadır. Unutmayınız ki, “Web sitesi sizin dijital kimliğinizdir. Sosyal medya ise bir pazarlama aracı olduğunu unutmayınız.”

Web Site SEO Analizi Talep Et

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu