SEOWeb Tasarım

SEO İçin Responsive Tasarım Neden Önemli?

SEO İçin Responsive Tasarımın Önemi

Responsive tasarım şu anda web tasarım konusunda çok önemlidir. Web tasarımcısı değilseniz bu terimin ne anlama geldiğini merak ediyor olmalısınız. Ayrıca işletmeniz ve şahsınız adına olan web sitelerinin, duyarlı tasarıma uyumlu olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Sitenize kesinlikle “Mobil Uyumluluk Testi” yapmanızı öneririm. Google SEO için artık bir sıralama kriterleri arasında yer almaktadır.

Google mobil uyumluluk test raporu
Kendi Sitemin Google Mobil Uyumluluk Görünümü

Responsive tasarım, web siteniz ile ilgili birçok sorunu gidermeye ve kullanıcı deneyimi artırmayı sağlar. Ziyaretçilerin sitenizde geçirdiği süreyi artıracaktır. Sitenizi mobil cihazlara uygun hale getirmektedir. İster tablet ister cep telefonu tüm cihazlarda harika kullanıcı deneyimi sunar.

Duyarlı tasarımın SEO yani arama motoru sıralamalarına etkisi bulunmaktadır. İşletmenizin ya da şahsınızın, “web sitesi için responsive tasarımın neden önemli” olduğunu öğrenmek için yazımı okumaya devam ediniz. Sitenizin tasarımını değiştirmeden önce duyarlı tasarımı her yönüyle öğreneceksiniz.

Web tasarım ile alakalı aklınıza takılan tüm soruları bana instagram sayfam aracılığıyla iletebilirsiniz. >> instagram.com/muhittinbilgincom. Sitenizin, responsive tasarımlı olabilmesi için bildiklerimi aktaracağım.

Responsive tasarımlı web sitesi fiyatları için benimle iletişim sayfam aracılığıyla irtibat kurunuz.

Responsive Tasarım Nedir?

İlk başta, responsive tasarım ve nasıl çalıştığı hakkında bilgi vermek istiyorum. Responsive tasarım, web sitesini görüntüleyen, cihazın ekran boyutuna göre görüntülerin otomatik olarak dizayn almasıdır. Görüntülerin ekran boyutundan daha büyük olmasını engeller. Bu sayede mobilde harika bir kullanıcı deneyimi sunar.

Neden Responsive Tasarım Önemli

Duyarlı tasarımın asıl amacını şu şekilde açıklayabilirim. Farklı cihazlar için optimize edilmemiş olan birçok site bulunmaktadır. Bu sitelerde yaşanan yakınlaştırma, görüntü taşması, kaydırma ve boyutlandırma gibi problemleri ortadan kaldırmaktır.

Bu tür problemli sitelerde gezinme oldukça zor ve sinir bozucudur. Bu yüzden dolayı siteniz için hemen çıkma oranınız artacaktır. Google tarafından hazırlanan “Hemen Çıkma Oranı” adlı raporunu okuyunuz.

Duyarlı web tasarım, sayesinde artık her cihaz için farklı web siteleri tasarlamaya gerek yoktur. Görüntülendiği cihaza göre şekil alan ve küçülen web siteleri ortaya çıkmaktadır.

Neden Responsive Tasarım Seçmeliyim?

Günümüzde artık farklı ekran boyutları bulunmaktadır. Web sitemizin hangi cihazlarda görüntüleneceğini asla bilemeyiz. Her cihaza göre şekil alan web sitelerini bu yüzden tercih etmelisiniz.

Responsive web sitesi istatiklerine göre hem masaüstü hemde mobilde düzgün görüntülenen sitelerin başarılı olduğu işaret ediyor. Sitelerin masaüstünden görüntülenme sayıları azalmaktadır. Artık insanlar cep telefonlarını tercih etmek ve böylede sürmeye devam edecektir. Bu yüzden mobilden görüntülenme sayısı masaüstü cihazlara göre oldukça fazladır.

responsive tasarımın seo etkisi

Google tarafından açıklanan verilere göre sitenin mobil uyumlu olması SEO’ya katkı sağlayacaktır. Mobil uyumlu olmayan siteler mobil üzerinden arama yapanlara iyi bir deneyim sunamaz. Bu yüzden arama motorları sonuç sayfası sıralamalarında kayıp yaşayacaklardır.

Sonuç olarak, sitenizin responsive web tasarımlı olmasının avantajları şunlardır:

  • İlerleyen zamanlarda tasarım değişikliğine gittiğinize fazla bir maliyeti çıkmaz.
  • Her cihaza göre şekil ve dizayn almaktadır.
  • Kullanıcılara harika bir deneyim sunarsınız.
  • Arama motoru optimizasyonu sıralamasına fayda sağlar.
  • Tasarımı ve yönetmi oldukça kolaydır.

Responsive Tasarımı Çok Mu Abartıyoruz?

Tabi ki, hiç bir tasarım ve pazarlama yöntemi asla mükemmel değil ve duyarlı tasarım istisna değildir. Responsive tasarımında eksik yönleri bulunmaktadır.

  • Her cihaza göre şekil ve dizayn aldığından bahsetmiştim. Fakat nadiren istediğiniz mükemmel tasarımı elde etmekte zorlanırız.
  • Kullanılan cihaza göre farklı özellikler sunmanız zordur.
  • Boyutlandırma yaparken reklam ve banner tasarımlarda sıkıntı çıkma olasılığı azdır.
  • Kendi başınıza sıfırdan tasarım yapmak zor olduğundan bir ekip ile çalışmanız gerekir.

Sadece responsive tasarımların değil tüm tasarımların dezavantajları bulunmaktadır. Fakat yapılan araştırmaya göre kullanıcıların çoğunluğu, aradıklarını bulamaz ve web sitesi geç yüklenirse siteyi terk edeceklerdir. Bu yüzden mobil için özellikle duyarlı tasarım önemlidir.

responsive tasarımın etkileri
Responsive Tasarım Avantajları

Sonuç

Web siteniz için duyarlı tasarımı önemseyin. Başarılı olan sitelerin tasarımlarına bir göz gezdiriniz. Maliyet ve zamandan tasarruf etmek için zaman geçmeden tasarımınızda değişiklik yapınız. Modern tasarım web sitelerinde responsive tasarım artık değişilmez bir parçasıdır.

Sizde eğer sitenizin tasarımda bir değişikliğe gitmek istiyorsanız. Hiç zaman kaybetmeden hemen benimle iletişim kurunuz.

Web Site SEO Analizi Talep Et

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu