Adwords

Ücretli Aramalarda Dönüşüm İçin Uygulamanız Gereken 10 Adım

Ücretli Aramalarda Dönüşüm Adımları

Ücretli aramalarda dönüşüm için uygulamanız gereken 10 adım sizlere elimden geldiğince basit anlatacağım. İster Dijital Pazarlama ile ilgilenin isterseniz de bir şirketiniz olsun. Web site trafiğini nasıl artıracağınızı, nasıl hedef kitlenizi potansiyel müşteriye dönüştürebiliriz bu konulara değineceğiz. Yazımı lütfen sonuna kadar okumaya devam ediniz Yazıma devam etmeden önce şunu da belirtmek isterim ki SEO da başarılı olmak istiyorsanız eğer reklamlar çok önemlidir. SEO sadece bir faktör olarak değerlendiremeyiz. Google arama sonuçlarında daha çok müşteriye ulaşmak istiyorsak o zaman Google Ads‘e önem vermeliyiz. Sürekli diğer şirketler ile rekabet içerisinde yer almaktayız. Her zaman web sayfamızdan dönüşüm almak isteriz. Bunun için ise dönüşüm oranı optimizasyonu geliştirilmiştir.

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Nedir ?

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu Nedir
Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Dönüşüm oranı optimizasyonu(CRO), kullanıcıların web sayfasında yapmasını istediğimiz aksiyona yönlendirmeye verilen addır. Yani kullanıcıya 3 adımdan kısa sürede ulaşmak istediğini elde etmesini sağlamaktır. Dönüşüm oranı optimizasyonu doğru sağladığımızda daha iyi bir müşteri deneyimi sunmuş oluruz. Ve bu sayede potansiyel müşteri kitlemizi artırmış oluruz. Dönüşüm oranı süreci, reklamlarda TBO , açılış sayfası ve sitemizi de kitlemizin isteğini karşılayacak şekilde düzenlemeliyiz. TBO : Reklam verirken anahtar kelimenin bize tahmini tıklama başı oranını göstermektedir. Bir dönüşüm planı stratejinizin bulunması gerekmektedir. Dönüşüm oranı optimizasyonunun fayda sağladığı kesin olarak bilinmektedir.

Ücretli Aramalarda Dönüşüm İçin Yapılması Gerekenler

Anahtar Kelimenizin Performansı

Hedeflediğiniz anahtar kelimenizin performansını sık sık kontrol etmelisiniz. Çünkü bazen beklediğiniz dönüşümü alamayabilirsiniz. Kendinizi kitlenizin yerine koyun ve neyi bulmak istediklerini iyi deneyimleyin. Örneğin nasıl ki sizin benim sayfama reklamsız geldiğiniz gibi. :) Sizlere önerebileceğim bir kaç ücretsiz anahtar kelime bulma aracı tavsiye edebilirim. Keyword Tool ya da Google Keyword Planner’ı kullanabilirsiniz. Dönüşüm oranı daha yüksek kelime ve kelime öbekleri bulabilirsiniz. Daha sonrasında ise yeni anahtar kelime ile eskisini değiştirerek optimizasyon sağlamak…

Negatif ve Yerel Anahtar Kelimeleri Kullanın

Negatif anahtar kelimeler, ücretli aramalar sonucunda listelenmek istemediğiniz kelime öbekleri. Negatif anahtar kelimelere örnek vermek gerekirse. Örneğin ben kendi reklamlarım için “web site tasarım” kelimesinde çıkmak isterim. Negatif anahtar kelimeye ise ” ücretsiz web tasarım” eklerim çünkü bu kelimede çıkmak istemem.
Yerel anahtar kelime, ise bulunduğumuz bölge ile ilgili aramalarda kullanabiliriz. Örnek olarak ” Ankara web tasarım ” kelimesinde görünmek isterim ve eklemeyi yaparım.

Google Ads Negatif Anahtar Kelime Nedir
Negatif Anahtar Kelimenin Önemi

Reklam Mesajınız ile Açılış Sayfanızın Eş Olmasını Sağlayın

Reklam mesajınız ve tıklama sonucu yönlendirmiş olduğunuz sayfanızın başlığı ve içeriği eşleşmeli. Çünkü her ikisi farklı olursa marka değerinizi ve güvenirliğe zarar verecektir.

Açılış Sayfanızın Hızını Optimize Ediniz

Web sayfamızın hızlı olmasını hepimiz isteriz. Çünkü 2-3 saniyeden daha geç açılan sayfalardan açılmasını beklemeden genellikle hemen çıkarız. İnternet yer alan ücretsiz araçlar ile site hızınızı kontrol edebilirsiniz. GTmetrix, Pingdom yada Google Pagespeed Insights araçları ile öğrenebilirsiniz.
Bu araçlar size sitenizi hızlandırmak için bir takım önerilerde bulunacaktır. Bazen bu öneriler hosting firmanız ile alakalı olabilmektedir. En iyi hosting sağlayıcılarını tercih ediniz.

Önceliğiniz Mobile Uygun Reklam Oluşturmak Olsun

Günümüzde artık pek çoğumuz mobili kullanmaktayız. Mobile yönelik yapılan ücretli aramalar bizlere daha fazla dönüşüm sağlayacaktır.

Arama Dönüşümlerini Kontrol Ediniz

Mobile uygun arama öncelikli olmalı demiştik. Artık eskisi gibi form doldurmak yerine arama yapılmasını isteriz. Eğer telefon ile aramalar bize fayda sağlıyorsa arama dönüşümleri dahil ederek izleme yapabiliriz.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeleri Tercih Edin

İlerleyen teknoloji ile artık aramalar sesli yani mikrofon kullanılarak yapılmaktadır. Sesli aramalarda aranan kelimenin uzunluğu 3-4 kelimeye kadar çıkmaktadır. Örnek vermek gerekirse ” Ankara Web Tasarım ” ya da ” Ankara En İyi SEO Hizmeti ” kelimeleridir.

dönüşüm oranı için uzun kuyruklu anahtar kelime
Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimenin Faydası

Tıklanma Sayısına Odaklanmayın

Bence tıklanma sayısına odaklanmayın. Çünkü tıklanma sayısına odaklanmak sizi asıl amacınızdan uzaklaştıracaktır. Çünkü ücretli reklamlarda amacımız dönüşüm almaktır. Eğer fazla tıklanma alıyor fakat dönüşüm çok az ise yapmanız gerekenler. Web sitenizi optimize etmek. Kaliteli içerikler üretin ve açılış sayfanızı güncelleyin.

Özel Tekliflerde Bulunun

Dönüşüm almanın en önemli noktalarından biri ise müşterilerinize özel teklif sunmak. Eğer bana instagram aracılığı ile ulaşırsanız sitenizin ücretsiz analizi ve ipuçlarını paylaşabilirim. –>> instagram.com/muhittinbilgincom . İşte bu bir özel tekliftir. Site analizi için hemen irtibat kurun.

Açılış Sayfanız ile İlgili A/B Testi Yapın

Sitenizin açılış sayfası ile ilgili olarak sürekli A/B Testi yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü A/B testi ile sitenizi müşterilerinizin ortak görüşüne göre tekrar dizayn edersiniz. Bu sayede dönüşüm oranınız artacaktır. Örneğin ilk önce sipariş ver butonu mavi renkte test edin. Daha sonra ise turuncu renkte test ediniz. İkisi arasında dönüşüm oranını hesaplama işlemidir. Eğer ki turuncu renkte dönüş fazla ise ona göre dizayn ediniz.

Dönüşüm Oranı İçin A/B Testi Neden Önemlidir
A/B Testi Dönüşüm Oranı Örneği

Sonuç

Ücretli aramaların odaklanmanız gereken kriterleri yukarıda sizler için açıkladım. İster trafiği artırmak, ister daha fazla üye ve dönüşüm sağlamak olsun. İşte burada devreye dediğimiz gibi ücretli aramalar girmekte ve stratejimiz olmalıdır.
Dönüşümleri ayarlamak bizlere, maliyeti azaltır. Reklamlardan en iyi şekilde faydalanmak için 10 adımı dikkatli uygulayınız.

Web Site SEO Analizi Talep Et

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu