E-Ticaret Sitesi

E-Ticaret SEO

E-Ticaret Web Sitesinde SEO Önerileri

E-Ticaret SEO konusunda uygulamanız ve dikkat etmeniz gereken konuları ele alacağız. Bu yazımda e-ticaret sitenizi optimize etmek için gerekli olan tüm bilgileri öğreneceksiniz. Anahtar kelime araştırmasından, sayfa içi SEO ayarlarına detaylı değineceğiz.E-Ticarette asıl amacımız yeni müşteriler edinmek, trafiğimizi ve ciromuzu artırmaktır. Sizde e-ticarette başarılı olmak istiyor musunuz .? Haydi sitenizi beraber geliştirelim…

E-ticaret Web Siteleri için SEO Neden Önemli?

Konuya derinlenmesine başlamadan önce hemen ufak bir dipnot vereyim. Dünya çapında alışveriş yapanların %44’ü Amazon üzerinden ürün araştırması yaparken. %34’ü ise Google üzerinden ürün araştırmaya başlıyor. İşte bu yüzden Google SEO konusuna ağırlık vermemiz gerekir. Sadece Google değil Bing, Yahoo ve Yandex gibi diğer popüler arama motorlarına uygun SEO ayarlarını uygulamalıyız.

Google SEO Ayarları
Google SEO

Müşterileriniz alışverişlerine başlamadan önce %49 direk olarak gelmektedir. %37’si ise arama motorlarında arama yaparlar. Eğer marka bilinirliğiniz şuan için Adidas ya da Nike gibi değilse o zaman SEO konusuna ağırlık vermelisiniz. İşte bu yüzden e-ticaret siteleri için arama motoru optimizasyonu önemlidir.

E-ticaret Siteniz İçin Anahtar Kelime Araştırması Yapın

Anahtar kelime araştırması yapmak , hem kurumsal hemde e-ticarette sitelerinde SEO temelidir.
Niçin?
Çünkü anahtar kelimelerimiz , web sitemizde yapılan SEO ile ilgili diğer tüm ayarları etkiler. Anahtar kelimelerimiz olmadan ürün ve kategorileri optimize etmekte zorlanırız.
Dediğim gibi anahtar kelime seçimlerimiz teknik SEO’yu etkilemektedir. Bunun sebebi, site mimarimiz(yani menümüz) ve URL yapısına dikkat etmemizi sağlar.
Anlattığım üzere, anahtar kelime araştırması yapmak e-ticaret sitesi için oldukça önemlidir. Kelime araştırması için Amazon’un önerilerini ya da Google Keyword Planner. (Anahtar kelime planlayıcısını kullanabilirsiniz.)

E-ticaret Web Site Mimarisi

SEO Site Mimarisi Nasıl Olmalı
Site Mimarisi

Site mimarisi, web sitemizde bulunan sayfalarımızın nasıl yerleştireceğimiz ile ilgilidir. Yani müşteriye aramış olduğu ürünü en fazla 3 tıklama ile ulaştırmalıyız. İşte bu yüzden SEO konusunda site mimarisi önemlidir. E-ticaret sitelerinde ise iki kat öneme sahiptir. Yani bez bebek alacağımızı düşünelim. Anne-Bebek> Bebek>Oyuncak>Kız Çocuk>Bebek>Bez Bebek ne kadar uzun bir yolculuk görünüyor. İşte bu yüzden site mimarisi önemli müşteri sıkılmadan, sitemizden hemen çıkmadan istediğine ulaşabilmelidir.

E-ticaret Sitesi Sayfa İçi SEO

Sitemize anahtar kelime araştırması yaptık. Site mimarimize karar verdiğimize göre şimdi sırada sayfa içi seo ayarları geliyor. Sayfa içi SEO optimizasyonu oldukça önemlidir. Çünkü iPhone X marka telefon satın alacağımızı düşünelim. Aşağıdaki aramalardan hangi istediğine en yakındır.

  1. En Son Teknoloji Akıllı Telefon
  2. iPhone X akıllı telefon

Tabi ki ikinci seçenek istediği sonucu bulma konusunda daha avantajlıdır. İçte burada devreye Sayfa içi SEO giriyor. Sayfa içi optimizasyon konusunda dikkat etmeniz gereken birden fazla ayar vardır. Ben sizler için en önemli olan 3 tanesini açıklayacağım. Diğer ayarlamalar için benimle iletişim sayfam aracılığıyla irtibat kurabilirsiniz. Ya da instagram.com/muhittinbilgincom.
Başlık(Title), açıklama( Meta Description Tag) ve son olarak kategori ve ürün sayfa içeriğidir.

Başlık – Title Tag Nasıl Olmalı ?

meta açıklama ve başlık ayarları
Örnek Başlık ve Açıklama

Sayfa başlığımız dikkat çekici ve harekete geçirici kelimeler yer almalıdır. Örneğin “Orjinal iPhone şarj kablolarında %15 İndirim” gibi başlık kullanabilirsiniz. Bu tür mesajlar müşterilerimizi harekete geçirecektir. Ayrıca tıklanma oranını artırmaya yönelik harekettir.

Açıklama – Meta Description Nasıl Yazılmalı ?

Açıklama etiketleri arama sonuçlarında kullanıcıların ürün hakkında ilk okudukları bilgidir. Açıklama etiketlerini dikkatli ve ilgi çekici yazmalısınız.

Kategori ve Ürün Sayfa İçeriği

Ürün ile ilgili oldukça kaliteli içerikler sunun. 1000+ kelimenin üzerindeki içerikler sıralamalarda daha iyi konumda yer almaktadır. Fakat 1000+ üzeri kelimeye ulaşacağım diye karmaşık ve alakasız bilgiler yazmayınız. Anahtar kelimeleriniz metin uzunluğuna göre %4 – %5 oranında yer verin. Başlıklarınızda eş anlamlı kelimelere yer veriniz.

E-Ticaret İçin Teknik SEO Ayarları

Teknik SEO, ilk başta belki ben bunu yapamam. Benim teknik bilgim yok gibi bir düşünceye asla düşmeyin. Bir kaç basit işlem ile tüm teknik seo hatalarınızdan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.Teknik SEO sadece e-ticaret siteleri için geçerli değil. Tüm sitelerin mutlaka uyması ve denetimini yapması gereken bir konudur.

Site içi teknik denetimlerin önemini şu şekilde anlatabilirim. Örneğin rakibiniz ile kıyasıya rekabet içerisindesiniz. Eğer teknik seo hatalarınızı düzeltmezseniz. Rakibiniz ile aranızda ki sıralama farkı artacaktır. Rakibiniz 1. sırada yer alırken belki de siz 4. sırada yer alacaksınız. Hatta daha da gerilerde yer alacaksınız.

seo site denetimi
SEO Site Denetimi

Bu yüzden düzenli olarak teknik seo site denetimleri önemlidir.

Teknik SEO kapsamında yer alan sorunlar

Öncelikle şunu belirtmek isterim site denetimlerinizi şu araçlar ile yapabilirsiniz. Ahrefs, SEMrush, ScreamingFrog, Site Condor, Raven Tools gibi araçları kullanmalısınız. Sadece bir araç ile değil en 2 – 3 farklı araç ile sitenizi test etmelisiniz. Teknik sorunlar ya da hatalara şunları örnek verebilirim.

  • Başlık ve açıklama hataları : Aynı ya da doldurulmayan başlık ve meta description hatalarını içerir. Eğer wordpress alt yapısını kullanıyorsanız. Yoast ve All in One gibi SEO eklentileri ile bu sorunu basitçe çözebilirsiniz.
  • Yinelenen İçerik : Web siteniz de yer alan sayfalarınızın aynı içeriğe sahip olmasıdır. Her sayfanız için farklı içerikler olmalı. E-ticarette ise cannocial etiketi kullanılmalıdır.
  • Kırık Bağlantılar : Site dışı ve özellikle site içi yapılan bağlantılar sonucu oluşmaktadır. Örneğin siteadresi.com/test diye bir sayfanız vardı. Ve siz bu sitenize başka sayfadan bağlantı verdiniz. Daha sonra bu sayfanın URL yapısında yapılan değişiklik, sitenin silinmesi sonucu oluşan 404 Not Found hatalarıdır. Yapmanız gereken bu linkleri tespit edip yenisi ile değiştirmelisiniz.
  • Site Hızı : Site hızının bir çok faktörü olabilir. Sunucu yanıt verme süresi, web sitesinde yer alan resimlerin boyutu, kaynak kodların boyutu vb. Bu tür sorunların çözümü Google PageSpeed Insight aracı ile tespit edebilir ve düzelte bilirsiniz.

E-Ticaret İçin İçerik Pazarlama Yöntemleri

seo içerik pazarlama yöntemleri
E-Ticaret İçerik Pazarlama

İçerik pazarlama satış siteleri için oldukça önemlidir. Çünkü içerikleri müşterilerimize ulaştırdığımız zaman. Daha fazla satış, yüksek sıralama ve daha fazla trafik sağlamaktadır.

  • Hedef kitlenizin yer aldığı platformlarda varlık gösterin. Bizim sektör için r10.net örnek verebilirim.
  • Müşterilerinizi bulduğunuza göre onların en çok kullandığı kelime ve kelime öbeklerini analiz ediniz.
  • Analiz sonucu bu kelimeleri kullanarak. Eşsiz ve harika içerikler üretiniz. Unutmayın içerik kraldır.

Sonuç

E-ticaret SEO sitelerimiz için uygulamamız gerek başlıca adımları sizler için sıraladım. Eğer ki kuralına göre yaparsak bu işi başarılı olacaksınız. Ayhan Karaman‘ın dediği gibi oyunu kuralına göre oynayalım. Yukarıda bahsetmiş olduğum adımları eğer uygulama da sorun yaşarsanız benimle iletişim sayfam aracılığıyla irtibat kurunuz. Yazım sizler için faydalı ise lütfen yorum yapınız. Hadi daha fazla trafik ve daha fazla ciro için geç kalmayın.

 

Web Site SEO Analizi Talep Et

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu